Американец заряза Хаваите заради Бузлуджа

Най-четени

Loading

Американец който от няколко години е избрал България за място, където да живее за постоянно, стана доброволец в мисията за консервиране на мозайките в монумента на старопланинския връх Бузлуджа и вече трета седмица е неотлъчно в Чинията.

Реймънд Стиърс живее в мъничко село край град Стражица, а иначе е родом от Портланд, щата Орегон. Преди да се установи в България доста време е обитавал Хаваите. Занимавал се е с какво ли не: бил е музикант, свирел на китара, композирал музика за известни състави, има документ за звукозаписен инженер, правил е няколко филма, бил е системен администратор Linux и консултант дизайнер за няколко софтуерни фирми в САЩ…

На монумента попаднал докато търсел нещо друго в Google, впечатлил го архитектурата, после разбрал, че вътре има мозайки и пристигнал да ги разгледа. Запознал се с архитект Дора Иванова , която от няколко години реализира проект за ново бъдеще на тоталитарния паметник и преди три седмици и предложил да се включи в международния ѝ екипа, който тази есен се нае да консервира мозайките в някогашната централна зала. Обяснява, че просто помага като дърводелец и …момче за всичко и всяка сутрин пристига на обекта с вехтото си „Жигули“, което паркира в подножието на паметника. Отказва да коментира текущата политическа обстановка в САЩ , на Бузлуджа нямало място за политика. Усмихва се на въпроса дали би отправил покана към Джо Байдън да се качи на върха, но пък е категоричен, че за да бъде реализиран до край мащабен проект като този на арх. Иванова е необходима безусловната колаборация между държавата и обществените организации. Смята, че както мозайката, така и самата конструкция са произведения на изкуството. И като такива трябва да бъдат запазени и върнати към ново битие. Колко дълго би останал като доброволец? Лаконично отсича „Колкото е необходимо!“.

Рей не е единственият доброволец през тези два месеца на Чинията, допълва Никифор Харалампиев, главен асистент в катедра „Реставрация“ при Националната художествена академия и преподават по стенопис, фотография и документация. След изнесена от него лекция по време на годишния форум на реставраторите в България неотдавна желание да се включат, макар и на последната права в консервацията на близо 1000-та квадратни метра мозайки в монумента са заявили около две десетки студенти от първи, втори и трети курс на висшето ни училище.

На финала на тазгодишната експедиция, в която участие взеха специалисти по консервацията от Швейцария, Германия, Гърция и България с цялостна защита са работите на художниците Христо Стефанов и Йоан Левиев.

Използвани са били 30 кубика дървен материал за 46-те масивни рамки, 400 кв м ламарина и 900 кв м специален дишащ текстил, използван за знамена, които ще пазят мозайките от дъжд, сняг и брулещия вятър, проникващ през обезкостения преди 20 години покрив, коментира инициаторът и основният „мотор“ на проекта арх. Дора Иванова, създател на фондация „Бузлуджа“.Възпитаничката на Берлинския технически университет не скри радостта си, че индиректно държавата все пак се е намесила в спасяването на Чинията, като със средства на Агенция Пътна инфраструктура“ в момента се извършва частична рехабилитация на пътя, водещ до монумента на старопланинския връх. За съжаление и до сега от Министерството на културата не са излезли със свое експертно становище за статута на някогашния партиен мемориал. А това пречи за кандидатстване с проекти по програмите на ЕС за допълнителни средства. Извън гранта от фондация „GETTY“ са събрани средства за монтиране на датчици и камери, които дистанционно ще следят случващото в Чинията през следващите дни и месеци.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Ето кои страни ще се изпарят при ядрена война

Карта показва страните, които биха били най-малко засегнати от последиците от глада, причинен от ядрена война, според конкретна симулация,...

Вижте още