Home Икономика МВФ ще преразгледа прогнозата си за България

МВФ ще преразгледа прогнозата си за България

МВФ ще преразгледа прогнозата си за България

Loading

Международният валутен фонд (МВФ) вероятно ще преразгледа своята прогноза за икономическия растеж на България. Причината е рязкото нарастване на случаите на COVID-19 в страната през последните седмици.

Това обяви по време на брифинг ръководителят на мисията на Международния валутен фонд (МВФ) у нас Джейу Лий, информира investor.bg. Tой отказа да даде конкретни цифри с мотива, че се очакват данните за икономиката на България за третото тримесечие, които трябва да излязат в петък.

„Предвид нарастването на случаите по време на втората вълна, ние прогнозираме българската икономика да се свие малко повече, отколкото сме предполагали в прогнозата от октомври“, каза Лий, но добави, че не се очаква твърде рязко повишение на безработицата, главно благодарение на силната държавна подкрепа към бизнеса. През октомври от МВФ прогнозираха безработицата в края на тази година да достигне 5,6%.

Важно е да отбележим, че това е първата мисия на фонда от началото на пандемията от Covid-19 в Европа и от присъединяването на България към механизма на обменните курсове ERM II и банковия съюз.

През април МВФ прогнозира, че българската икономика ще се свие с 4% през 2020 г. (толкова бе прогнозата и през октомври), а пък през февруари препоръча сериозни реформи в социалната сфера. Сега институцията обърна внимание страната ни да засили действията си в борбата с корупцията.

От МВФ отчетоха още, че годините на благоразумна фискална политика са позволили на България сега да подкрепи здравната система, хората и бизнеса. Джейу Лий обаче подчерта, че страната ни трябва да увеличи допълнително разходите чрез временни и добре насочени мерки, ако броят на заразените продължи да се увеличава.

Той похвали управляващите, че с въведените в момента мерки са успели да намалят негативните  аспекти от пандемията върху икономиката, но обърна внимание, че вероятно коронакризата ще повиши лошите кредити в страната. По думите му обаче сега е важно да се запази потокът от кредити в икономиката, като при необходимост могат да бъдат намалени контрацикличните капиталови буфери на банките.

От фонда отчитат, че България продължава интеграцията си в Европейския съюз, след като страната ни се присъедини към механизма на обменните курсове ERM II и банковия съюз.

„Стабилизирането на публичните финанси изисква усилия на всички фронтове, като в зависимост от развитието на ситуацията политиката трябва да бъде адаптивна“, каза още Лий. Той добави, че новите фондове на ЕС са много добра възможност за възстановяването на икономиката на страната и са стъпка към дигитиализацията ѝ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here