Останки от вкаменелости от вид питон бяха открити на находището на изкопаеми в Месел близо до южния германски град Дармщат, съобщиха от Обществото за изследвания на природата в Сенкенберг, цитирани от „Дойче Веле“.
Практически непокътнатият скелет на животното е дълъг около един метър и се смята, че то е живяло преди поне 47 милиона години, което го прави най-старият вид питон в света.
Екип от изследователи на базираното във Франкфурт Общество за изследвания на природата „Senckenberg“ и университета в Сао Пауло в Бразилия стигнаха до заключението, че питоните може да са произлезли от Европа.
„Според нашите открития, по времето на еоцена, преди около 47 милиона години, тези змии вече са присъствали в Европа. Нашите анализи показват, че те също са еволюирали тук“, каза палеонтологът Кристър Смит.
„Тъй като глобалният климат отново започнал да се охлажда след миоцена, питоните отново изчезват от Европа“, добавя Смит.
Намереният нов вид питон е наречен „Messelopython freyi“ в чест на мястото, където е намерен и германският палеонтолог Еберхард Фрей, известен в цял свят с прецизните си проучвания върху фосилни влечуги.
С дължина до 6 метра питоните в момента са сред най-големите змии в света, живеещи предимно в по-тропически климат в Африка, Южна и Югоизточна Азия и Австралия.
Находището на изкопаеми в Месел е включено в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство преди 25 години, тъй като е смятано за „най-богатия обект в света, който е съхранил околната среда и живота на еоцена“.
Констатации, запазени в шисти, показват какъв е бил светът преди милиони години в тогавашния тропически регион. С няколко десетки хиляди вкаменелости, открити досега, учените могат да направят относително точна картина на околната среда и климата по това време.