Парламентът прие на първо четене предложението на управляващите за избиране на прокурор, който да надзирава работата на обвинител номер едно. Промяната беше приета със 100 гласа „за”, 46 „против” и 10 „въздържал се”.
„Ние смятаме категорично, че трябва да бъде създадена една такава фигура. Ще направим необходимото да бъдат приети тези промени защото ще отговорим както на обществените очаквания така и на тези на Европа”, заяви от парламентарната трибуна Красимир Ципов от ГЕРБ.
Според Филип Попов от левицата „с тези безумни текстове всичко се превръща в хаос. „Свидетели сме на поредната каша„, заяви той.
„Не знам как си представяте съществуването на тези две фигури. На главния прокурор и неговия вариант … Ще се гледат в очите и ще се чудят кой първи да посегне към Наказателния кодекс?” попита колегите си в пленарна зала Крум Зарков, БСП.
Преди дни от прокуратурата депозираха изцяло отрицателно становище относно необходимостта от създаването на нова фигура на прокурор, разследващ „обвинител №1“, депозира в Народното събрание държавното обвинение.
Най-същественият акцент в становището на прокуратурата се отнася до липсата на каквато и да било необходимост от конституирането на подобна нова длъжност, тъй като и законът, и Конституцията вече са предвидили механизъм за разследване на главния прокурор, ако има данни за извършено от него престъпление.
От държавното обвинение се позовават и на наскоро постановеното от Конституционния съд на Решение №11 от 23 юли 2020 г. по конституционно дело №15/2019 г., според което всеки прокурор в държавата има компетентност и може независимо да проведе разследване на главния прокурор, като в случая правомощията на последния за надзор за законност и методическо ръководство не се отнасят до хипотезата, в която самият „обвинител №1“ е заподозрян в престъпление.
По тази причина и от обвинението отказват да вземат отношение по конкретните идеи на ГЕРБ и Обединени патриоти за промени в НПК.