Дарители подсигуриха таблети за училища в сливенски села

Най-четени

Loading

Първите 20 таблета с клавиатури са били раздадени училища селата Бяла, Гавраилово, град Кермен, Крушаре, Самуилово и Селиминово.

Кампанията е насочена към бедните общности в малките населени места. Целта е да се намали неравенството за достъп до образование и здравна подкрепа в ситуацията на пандемия, чрез осигуряване на технически средства и достъп до интернет за децата, както и закупуване на апарати за измерване на кръвното налягане, пулс и кръвна захар. Кампанията е подкрепена от Програмата „Global Challenges Local Solutions“.

На този фон над 30 000 деца са без онлайн обучение. Те не разполагат с електронно устройство и на практика не учат. Това е с около 6000 по-малко спрямо онлайн обучението през пролетта. Общо учениците са 700 000. Данните на министерството показват още, че дефицитът на устройства при гимназистите е помалък и е по-голям при учениците в начален и прогимназиален етап. Недостиг на устройства за учителите няма.

„Не можем и няма да закупим 700 000 устройства, колкото са децата, но системата с наличната техника и с допълнителните средства, които са предоставени, прави възможното“, заяви просветният министър по повод критиките, че децата от уязвимите групи на практика са изключени от достъп до образование.

По-малък е дефицитът на устройства при гимназистите и по-голям при прогимназистите и учениците в началния етап.

„Това, че деца не учат в електронна среда не означава, че въобще не учат. Те осъществяват взаимодействие с учителите, с медиатори и всички възможни средства“, смята министърът на образованието.

„Има обаче голям процент деца, чиято средна посещаемост на онлайн часовете е под 70%. Това е над 10%. Има и ученици със средногодишна посещаемост 50%. Това е най-голямото предизвикателство. На практика те са потенциално отпадналите от училище, децата от уязвими групи, за които системата трябва да полага най-много усилия“, допълни той.

Учебната година за учениците без устройства ще бъде зачетена, няма предпоставки да говорим за нулева година, каза Вълчев. Аргументите му са, че през „тази година е напълно възможно да има по-малка загуба на учебно време, отколкото предходни години, защото няма да има две седмици за екскурзии и две-три седмици за грипни ваканции“.

Малко над половината от 15-годишните ученици са грамотни

Междувременно доклад на сдружение „Образование България 2030“, , показва, че едва половината (53%) от 15-годишните ученици са функционално грамотни през тази година. Другата тревожна тенденция е, че все повече деца и младежи напускат преждевременно образователната система. Сред положителните е, че все повече деца посещават детска градина (близо 79%), намалява и делът на младите хора (15–34 години), които нито работят, нито учат и той достига рекордно ниски нива – 17.5%

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още