Китайската космическа сонда се завърна с проби от Луната

Най-четени

Loading

Безпилотният китайски космически кораб, превозващ камъни и пръст от Луната, се е завърнал безопасно на Земята след първата мисия от четири десетилетия за събиране на лунни проби, съобщи агенция Синхуа.

Модулът за връщане на космическата сонда Chang’e-5 кацна в региона на Вътрешна Монголия в северната част на Китай, информира Синхуа, позовавайки се на Китайската национална космическа администрация.

Пекин се стреми да настигне САЩ и Русия, след като му отне десетилетия, за да доближи постиженията на своите съперници, и вложи милиарди в своята военна космическа програма. Космическият кораб, кръстен на митична китайска богиня на Луната, кацна на Луната на 1 декември и започна обратното си пътуване два дни по-късно, пропомня БГНЕС. Докато беше на Луната, там се издигна китайският флаг, съобщи китайската космическа агенция.

Учените се надяват пробите да им помогнат да научат за произхода на Луната, формирането и вулканичната активност на нейната повърхност. С тази мисия Китай става едва третата страна, която е взела проби от Луната, следвайки Съединените щати и Съветския съюз през 60-те и 70-те години. Това беше първият подобен опит след мисията Луна 24 на Съветския съюз през 1976 г.

Мисията на космическия кораб е била да събира два килограма материал в район, известен като Oceanus Procellarum – или „Океан на бурите“.

Китай се надява да има космическа станция с екипаж до 2022 г. и в крайна сметка да изпрати хора на Луната.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Желязков не очаква изненади във финалните гласувания за еврото

„Човек ако очаква изненада, това няма да е изненада. Гласуването в парламента става по линия на политическите семейства“ –...

Вижте още