Белград обмисля PCR-тестове на границата или карантина

Най-четени

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си...

Пореден скандал тресе „Евровизия“

Европейската комисия заяви днес, че ще иска обяснение от организаторите на 68-ото издание на песенния конкурс "Евровизия", завършил в...

Усложнената епидемична обстановка в Сърбия ще доведе до въвеждането на PCR-тестове на границата или карантина. Обмисля се също ограничаване на движението, съобщиха МИАм и БГНЕС.

Епидемиологът Бранислав Тиодорович заяви, че ситуацията с коронавируса в страната не се е подобрила, което ще наложи да се обмисли въвеждане на по-строги мерки.

Със сигурност ще бъдат въведени мерки за всички сръбски граждани, които пристигат в страната от чужбина и те ще бъдат същите като тези, действащи в съответните държави.

Сред тях са отрицателен PCR-тест, направен до 48 часа преди пътуването, а който не разполага с такъв, ще трябва да остане за 10 дни под карантина. Според него, най-добре би било да се прилагат действащите в Европа механизми. Ще има зелени списъци, в които ще фигурират няколко държави като Финландия и Естония, каза Тиодорович за РТС.

Според него, на страната не ѝ трябва фалшив популизъм и ако ситуацията продължава да се развива в тази посока, кризисният щаб ще трябва да обмисли вероятността за въвеждане на извънредно положение и полицейски час, за да постигне целта и да посрещне предстоящите празници с по-добри показатели.

Епидемиологът Предраг Кон съобщи, че в понеделник щабът ще вземе решение за продължаване на съществуващите мерки, както и за въвеждането на нови, включително ограничаване на движението за Нова година.

Според него, е технически въпрос как точно ще бъдат прилагани мерките по границите и подчерта, че решението е отрицателен тест или самоизолация.

Голям въпрос е доколко могат да бъдат контролирани частните събирания за Нова година, затова трябва да се обсъди варианта с ограничаване на движението.

Според него, медицинските работници са герои.

„Съществува паралелни светове: в единия има военно положение, а в другия хора, които бягат от това и искат на всяка цена да живеят нормален живот, Затова трябва да бъде намерен баланс“, каза Кон.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си в химера, да обтегне докрай...

Пореден скандал тресе „Евровизия“

Европейската комисия заяви днес, че ще иска обяснение от организаторите на 68-ото издание на песенния конкурс "Евровизия", завършил в нощта на събота срещу неделя...

Радев към Силяновска: България не приема изявления и поведение, които противоречат както на Договора за приятелство

България не приема изявления и поведение, които противоречат както на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г., така и на други международни...

Валентин Мундров: Няма да има проблеми с машинното гласуване

Не смятам, че ще има проблем с машинното гласуване, каза в предаването "Събуди се" по Нова ТВ служебният министър на електронното управление Валентин Мундров....

Вижте още