„Реденето на листи по принцип създава напрежение навсякъде. … Колаборацията ПП-ДБ е много естествена, те се намериха, не беше естествено да са отделно. Начинът им за определяне на опонента, дори врага – в случая ГЕРБ, начертаването на червените им линии, ценностната им ориентация, която е много повече ляво-либерална, отколкото център-дясно, ако щете и по произход на лидерите им. Всичко това прави тези две партии, като че ли задължително да се обединят„, смята проф. Христова.
Според нея „Продължаваме промяната“ е достигнала твърдото си политическо ядро и за тези привърженици няма значение какви факти и аргументи се излагат срещу ПП, защото те не ги чуват и не ги приемат:
„Процесът на свиване на ПП е спрял в твърдото им ядро. Коалицията им с ДБ е механично събиране на двете твърди ядра. Нищо повече няма да се случи„.
„Магнитски“ не оказва влияние върху Бойко Борисов. Негова грешка е, че се разграничи от санкционирания Владислав Горанов„, коментира още политическият психолог и добави, че това е грешка, защото никой няма да обърне внимание на този факт и това няма да окаже влияние върху кампанията на ГЕРБ:
„Темата ще дава поводи за говорене на техните опоненти, но колкото повече тази тема се използва, публиката няма да харесва това, защото разчита политическото, а не оперативното в закона „Магнитски„.
Според нея заявката на Борисов в телевизионно интервю, че ще бъде кандидат за депутат, е било импулсивно, а не „резултат на системно мислене“.
„БСП щеше да върви добре, ако не бяха тези вътрешни конфликти и изключвания. Тя прави едно напред, едно назад, сега дори две назад. БСП успя да завладее консервативно-патриотичното ляво, да създаде това ляво-консервативно мислене, но в същото време, поради лидерски особености, тази партия действа по възможно най-грешния път, който е в учебниците по политически мениджмънт – партиите не трябва да произвеждат конфликти„, посочи проф. Антоанета Христова.