76% от българите не вярват в здравната система.
В средата на ноември 53,2% от българите смятат, че „коронавирусът е опасен, но в крайна сметка е просто силен грип“. Това става ясно от телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“, проведен между 12 и 15 ноември сред 810 души.
23,8% от запитаните пък избират опцията „Коронавирусът е смъртоносна опасност за човечеството и едно от най-страшните неща, което хората са преживявали“, докато 21,1% приемат най-спокойното твърдение: „Коронавирусът не е сериозна опасност и напрежението около него е по-скоро шумотевица и паника“.
От „Галъп“ отчитат нисък ръст на тревожност у нас – пренебрежителната крайност губи позиции, докато крайно тревожната реакция расте.
76,5% от запитаните смятат, че системата е можело да се подготви по-добре в летните месеци. Значително е и мнозинството (65,5%), което оценява факта, че здравните власти полагат сериозни усилия и загриженост. 76,2% пък се опасяват, че няма да могат да разчитат на здравната система при нужда. С това, че има недостиг на лекарства, са съгласни 54,3%.
Според 76,9% от българите медиите създават излишна паника, а 62,5% виждат вината за паниката основно у институциите.
Изводите на „Галъп“ са, че тревогата и укорът към властите у нас са сериозни и се дължат на усещането за хаотичност.
В средата на ноември общо 44,4% са напълно съгласни (15,5%) или по-скоро съгласни (26,9%), че правителството се справя добре със ситуацията с коронавируса. Други 54% пък са по-скоро несъгласни (29,5%) или напълно несъгласни (24,5%).
От социологическата агенция посочват, че обществото е склонно да отделя темите „политика“ и „коронавирус“ и оценките за правителството по темата с коронавируса са балансирани, за разлика от негативните политически оценки.
Идеята за даряване на плазма се оценява високо. Много положително я приемат 29.8%, а по-скоро положително – 43.4%. Така общо 73,2% са положително настроени – срещу 11% по-скоро негативно настроени и 9,7% много негативно настроени.