Сега не е време да се разболявате. В аптечната мрежа липсват над 300 лекарства, голяма част от които са антибиотици. Най-притеснителното е, че за децата липсват суспензии – общо 23 вида. За това алармира в интервю за БНР председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
Той предупреди, че проблемът ще се задълбочава, тъй като едва сега започва сезонът на по-сериозните инфекции, а разгарът на грипната епидемия се очаква през февруари. Освен това в много от случаите и заместващите антибиотици са вече изчерпани.
Единственото успокоително нещо е, че няма липсващи имуностимуланти и витамини.
Костов обърна внимание, че липсите на антибиотици са започнали още в началото на декември, тъй като тогава търсенето е било двойно по-голямо в сравнение със същия месец през 2020 година. Миналата година по същото време изобщо не е имало недостиг на подобни лекарства, тъй като поради изключителните мерки срещу COVID-19 не е имало почти никакви респираторни заболявания.
Костов обясни, че дистрибуторите на лекарства не са предвидили двойно повече количества в плановете си, а ако сега започнат да сключват договори за нови доставки, то те ще пристигнат след 6-8 месеца.
Освен това в цяла Европа страните страдат от сходен проблем, защото имат висока заболяемост заради загубения имунитет по време на COVID-пандемията. Костов даде пример с Франция, където имат голям проблем с Парацетамола и със сиропите за температура и болка. Там дори са забранили електронната търговия с този медикамент. В Гърция призовават за намиране на общо европейско решение за излизане на кризата с недостига на антибиотици. Според Костов решението е производството в Европа да се завиши, като Старият континент стане по-малко зависим от внос на суровини извън неговата територия.
В по-краткосрочен план решението е в допълнителния внос, който е в правомощията на притежателите на разрешение за употреба на лекарствени продукти, обясни Костов. Той добави, че здравният министър – д-р Асен Меджидиев е много добре запознат с проблемите с лекарствата и е ангажиран – в последните дни били внесени четири от сериозно липсващите медикаменти, но в момента, когато се появили двата инсулина, те веднага изчезнали, защото си намерили потребителите.
“Този проблем не зависи от министъра. Става дума за търговски въпроси, които зависят от вносителя, а това са притежателите на разрешение за употреба на лекарства”, посочи отново Костов. Той добави и че предния ден говорил с представители на Асоциацията за развитие на паралелната търговия и те са се ангажирали да помогнат.
В хода на разговора той обясни, че антибиотиците не действат срещу вирусите, които предизвикват около 80% от оплакванията, но те действат на бактериите, които се развиват на база падналия имунитет. Освен това личните лекари предписват антибиотици при така наречените вторични бактериални инфекции, които възникват при задълбочаване на вирусното заболяване.
Източник: „Банкеръ“