Прокурорският син от Перник – Васил Михайлов, обвинен за побои, се връща в ареста. Проверка в Министерството на правосъдието е показала, че Васил Михайлов е нарушавал домашния си арест и е излизал от жилището си.
Когато той бе пуснат под домашен арест, той се е съгласил да му бъде поставена гривна на крака, която да показва дали нарушава мярка. А самият той призна, че е ходил на дискотека и че е нарушавал мярката си за неотклонение.
Какво представлява електронната гривна, която следи къде е, и как работи
От години вече Министерството на правосъдието разполага с устройства за електронно наблюдение по проект „Модернизиране на пенитенциарната система“ – т.н. електронни гривни, чрез които у нас вече официално работи електронният мониторинг на правонарушителите.
Системата е израелска, а устройствата са два вида – на радиочестота и с GPS.
Гривните се поставят на глезена. От момента на стартирането на тази система у нас разполагаме с 250 комплекта, а към днешна също са толкова, защото нямаме нови придобити.
Кои са хората, които подлежат на наблюдение:
– лишени от свобода, които са настанени в затворнически общежития от открит тип
– лица с наложени пробационни мерки „ограничение в свободното придвижване“ и „задължителна регистрация по настоящ адрес“
– лица с наложена мярка за неотклонение „домашен арест“
За да бъде поставена гривна, правонарушителят трябва да даде изричното си съгласие. Самата гривна най-общо представлява апарат и силиконова каишка, която е много здрава, а действа на принципа на „свинските опашки“. Поставя се веднъж.
Съгласяването да се носи гривна не носи бонуси за намаляване на наказанието. Знае се, че положеният труд от лишените от свобода се зачита за намаляване срока на наказанието, но при гривната не е така.
Като бонус може да се отчете и това, че, след като се постави гривната, правонарушителят, спрямо когото се осъществява електронно наблюдение на мярката „задължителна регистрация по настоящ адрес“, няма нужда да ходи да се разписва при пробационен служител по зададения график – не по-малко от два пъти в седмицата.
Гривните се използват най-вече за контрол на правонарушителите, спрямо които са постановени ограничителни мерки или са поставени под „домашен арест“.
Човекът има свободен режим на движение в определен часови диапазон. Примерно, трябва да си е вкъщи от 22 до 6 сутринта. Това се отчита от т.н. гривни с радиочестотен режим на работа.
Източник: Fakti.bg
Ако не стори това, ще бъде посетен на място от специализиран екип, който ще отчете и протоколира нарушението.
При първото такова нарушение може и да му се размине, но при повторно и по преценка на инспекторите, нещата може да стигнат отново до съд и да се измени ограничителната мярка на правонарушителя с всички произтичащи от това санкции.
При втория вид наблюдение, когато се използва GPS гривна, със сателитен сигнал може да се установи по всяко време къде се намира правонарушителят.
Сигналите от гривните постъпват в контролен център.
Всяко едно действие, особено през GPS проследяването, се отчита онлайн.
Така се проследява маршрутът на движение на лицето. При този тип наблюдение може да се въведат зони, които лицето не може да посещава. Така се ограничава достъпът му до определени обекти. Това работи много добре в случаи, когато става въпрос, примерно, за домашно насилие и срещу агресорът е издадена ограничителна заповед.
В досието на агресора, ако му е поставена гривна, се въвеждат GPS координати на даден адрес с определена разширена зона. И ако той влезе в нея, веднага се отчита. При нередност с лице, на което е поставена гривна, системата веднага отчита това.
След като се отработи случаят, системата показва индикатор, който регистрира, че всичко е нормално. Всичко се следи онлайн.
Ако има забавяне, то вече сигналът се отработва с посещение на място.
Регионалните инспектори, които се занимават с лицата с гривни по места, също получават директна информация. Хората, поставени под електронен мониторинг, може да са на възраст между 18 и 40 години.
Системата, която е внедрена у нас, е същата, която ползват в САЩ, Канада, Англия, Дания, Литва, Естония, Швеция и редица други страни.
Евентуални проблеми биха могли да са свързани със сателитния сегмент, който е зависим от мобилните оператори и от покритието върху територията на страната.