Бесарабски българин проплака: Живеем от въздушна тревога до въздушна тревога

Най-четени

Loading

„Тук живеем от въздушна тревога до въздушна тревога. Не знаем какво ще се случи след пет минути”, казва Олександр Середа – професор по история в Одеския университет. 

Преди дни до българските власти беше изпратено отворено писмо, подписано от стотици украински българи. В него те се обръщат към българския президент и правителство с искане България да заеме категорична позиция в подкрепа на Украйна и да я подкрепи и с изпращане на въоръжение, с което Киев да се отбранява срещу руската агресия, започнала преди повече от 250 дни. „Без тази подкрепа ние се чувстваме забравени”, казва проф. Середа, който е и един от подписалите писмото българи в Украйна.

Пред ДВ бесарабският българин разказва, че и след изпращането на писмото има нови и нови хора от българската общност, които искат имената им да бъдат добавени към подписалите го. „Това беше неочаквано за мен. Защото все пак ние се намираме под заплаха. Хората най-често се стараят да крият такива позиции. Все пак никой не знае какво ще стане утре с Одеса”, разказва проф. Середа.

 

„Вик на душата на украинските българи”

Олександр Середа разказва, че много от българите в Бесарабия в момента се намират под руска окупация. За тях ситуацията е особено трудна. Затова и имат нужда от българската подкрепа. „Това писмо е вик на душата на украинските българи. България трябва да разбере, че ако подкрепя Русия, с тази подкрепа руснаците убиват нас. Който в България подкрепя Русия, той автоматично е срещу нас”, казва бесарабският българин.

Положението на голяма част от българската общност в Украйна е особено сложно от началото на руската инвазия. Причината е, че българите са разположени най-вече в югоизточната част на Украйна, в малки селища. Най-проблемна е ситуацията на онези, които са в незаконно анексираната от Русия Запорожка област. „От май месец там руснаците забраняват да се говори български”, разказва проф. Середа. „Те трябва да разбират какво говорят всички. Когато ФСБ правят проверки на социалните мрежи и попаднат на някой, който си общува на български, го откриват и го карат да спре. Тормозят ги, защото се страхуват, че българският език в Запорожка област ще се използва за организиране на протести срещу окупационната власт”, споделя бесарабският българин, на когото редица негови познати от района са разказали за забраната.

Проф. Середа знае, че в България се разпространява невярната информация, че бесарабските българи са тормозени от Украйна. Това обаче няма нищо общо с истината, категоричен е историкът. „Много от нещата, които имаме като българска общност, като например изучаването на български език в училище, го имаме откакто Украйна е независима държава. Тя нищо не ни е забранявала, нито ни е тормозила”.

 

 

Русофилството ли е по-важно от българите в Украйна?

Олександр не крие, че е разочарован от липсата на реакция на писмото в България. Но и казва, че не е изненадан. „По принцип от българските власти нищо не очаквам. Никаква позитивна реакция. Защото тази реакция трябва да бъде за цяла Украйна, не само за българите тук – ние сме част от Украйна”, казва бесарабският българин. „Нас ни боли, когато виждаме, че България предпочита да се заиграва с руските политици, вместо да се застъпи за нас. Това е удар по нас”.

Проф. Середа напомня, че българите в Украйна са голяма общност – около 250 хиляди души. Историкът е работил и в Истанбулския университет в Турция. Казва, че му е направило впечатление доброто отношение на България към диаспората в Истанбул. Тя обаче е значително по-малка от тази в Украйна и бесарабският българин се пита по-малко ли заслужават те?

„За България сега е по-важно русофилството ли, отколкото българите от Бесарабия и цяла Украйна? Много ни боли, когато виждаме, че по българските медии най-често се говори с руските наративи, предава се руската информация”, споделя проф. Середа.

„Може би изискваме твърде много. Но все пак аз смятам, че 250 хиляди – това е един средноголям град. Щеше ли да ни забрави България, ако бяхме на нейната територия?”, пита бесарабският българин. „Сега ние се чувстваме забравени. Изобщо сякаш за нас никого не го е грижа”.

 

„За нас е важно да се чуе нашият глас”

Проф. Середа разказва, че дори хората от българската общност, които в началото на войната са били позитивно настроени към руснаците, сега са променили мнението си. „Много се промени за тези девет месеца. Повечето хора в нашата общност вече гледат на Путин и руската войска като на врагове”, казва историкът. Всички те вече са усетили реалността на войната, която Русия води срещу тях. И искат и България да застане категорично зад тях.

„За нас е важно да се чуе нашият глас. Ние не сме стадо овце, което мълчи. Ние говорим. Но трябва да има и кой да ни чуе”, казва проф. Середа. Разочарованието от отказа на България да заеме категорична позиция е голямо. Но, според бесарабския българин, то няма да повлияе на отношението на общността към техните български корени. „Трябва да разделим нашето българско самосъзнание, език и култура от сегашните политици в България. Те ще се сменят. А ние ще пазим това, което държи жива нашата българщина. Украйна ни дава тази възможност. Само трябва да ни подкрепя и България”.

 

Източник: Дойче веле

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Цонев: Илхан Кючюк дължи евродепутатството си на Пеевски, защото Доган не го искаше

Илхан Кючюк дължи евродепутатството си на Пеевски, защото Доган не го искаше, заяви в предаването "На фокус" по Нова...

Вижте още