След официалното обявяване на изборните резултати, контурите на новия парламент вече се очертават. Доста от лицата, които сме свикнали да виждаме на парламентарната трибуна в миналото, вече няма да могат да говорят от нея. Това се отнася с особена сила за хора от редиците на БСП и ДБ.
9 октомври е крайният срок, в който Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да обяви имената на новите депутати. Вече обаче се извършват сериозни размествания в листите заради разните хитрости, които политиците прилагат на избори – например, когато партийните лидери се кандидатират в два избирателни района, за да могат да освободят спечеленото място в единия за някой фаворизиран съпартиец. Така прави винаги водачът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, същото стори и сега. Разбира се, трябва да се види и пълният ефект от преференциалното гласуване.
КОЙ ЗАГУБИ
Филип Попов, един от юристите на БСП и дългогодишен депутат, се провали във Видин. Неуспех претърпя и съпартиецът му Александър Симов – журналист и също ексдепутат, който не можа да пробие в Перник.
Няма да седне отново на депутатската банка коалиционният съюзник на БСП и лидер на „ПК Екогласност“ Емил Георгиев – в столичния 25-и район левицата взима само един мандат, а той е втори в листата. Единственият му шанс е, ако соцлидерът Корнелия Нинова, която водеше в района, избере да влезе от Благоевград.
Нинова обаче предпочита София. Така, между другото, благоевградският й мандат можеше да се освободи за втория в тамошната листа – Георги Михайлов. Той обаче е изпреварен с преференции от петия в листата – Богдан Боцев.
Социалистът Момчил Неков, който беше депутат в Европейския парламент, няма да разполага с възможността да заеме същата позиция в Народното събрание – той водеше листата в Силистра, но там партията му претърпя погром.
Не изглежда да има шансове съпредседателят на ДБ Борислав Сандов. В Монтана, където оглавява листата, десницата не печели нищо. Сандов също е втори в 24-и район, където ДБ взима два мандата. Христо Иванов, който води там, печели също в Пловдив-град и вероятно ще използва мандата там, както е правил в миналото. Така Сандов става първи, но двама от кандидатите в листата – Мартин Димитров и Кремена Кунева, го изместват с преференции.
Въпреки активната агитация, Антоанета Цонева не успя да влезе нито от Пазарджик, нито от София-област, където оглавяваше листите на ДБ. Няма късмет и икономистът Георги Ганев. Той беше пети в листата в 23-и столичен район. Там обаче ДБ взима 3 мандата и освен това има и двама кандидати с много силен преференциален вот – Божидар Божанов и Елисавета Белобрадова.
От 5 мандата в Кърджали 4 отиват при ДПС, както обикновено, а петият – при кандидата от БВ Григор Захариев. Така бившият председател на Народното събрание Цвета Караянчева от ГЕРБ-СДС, която от няколко избора насам отчаяно се опитва да се върне вътре, отново се провали.
Венцислава Любенова от ПП, която в миналия парламент оглавяваше комисията по външна политика, няма да участва в новия. Тя беше четвърта в Пловдив-град, а коалицията спечели 3 мандата.
КОЙ ПЕЧЕЛИ
Бойко Борисов, който не е бил депутат от десетина години, освободи челните места в двете листи, които водеше – в Пловдив-град и в столичния 25-и избирателен район. Днес той декларира отказа си пред ЦИК, която го одобри. В града под тепетата ГЕРБ-СДС спечели три мандата. С излизането на Борисов депутати трябва да станат Стефан Шилев, Вежди Рашидов и Радомир Чолаков. Десетата в листата – Тони Симидчиева, обаче е натрупала достатъчно преференции, за да стане втора. Така Чолаков отпада.
И в 25-и район ще има размествания. Четирите мандата на ГЕРБ-СДС по принцип би трябвало да отидат за Христо Гаджев, Анна Александрова, Лъчезар Иванов и Петър Николов. Любен Дилов обаче, който заема последното, 28-о място в листата, е събрал най-много харесвания от избиратели и измества четиримата. Следващите по преференции са Александрова, Светослав Тодоров и Борислав Куртев, които би трябвало да заемат останалите места.
От герберската партийна централа изглежда особено държат депутат да стане бившият шеф на младежката организация Георг Георгиев. Той беше втори в ловешката листа, където ГЕРБ-СДС взима две места. Третият и петият в листата – Иван Миховски и Иван Грънчаров, се оказаха доста по-популярни от него сред избирателите и го изпревариха с преференции. Днес обаче се разбра, че и двамата са се отказали от спечелените места. Така Георгиев се добира до лелеяното депутатско място.
Отказ да влезе в Народното събрание внесе в ЦИК и Николай Събев – транспортен министър в кабинета „Петков“. Събев водеше листата на ПП в Русе. Днес той представи решението си така: „Политическият start-up вече е утвърдена партия, и аз съм спокоен за бъдещето й. Никога не съм искал да бъда професионален политик, и сега смятам, че ще съм полезен в подобряването на бизнес средата повече, отколкото бих бил на политическата сцена.“ Но допълва: „Оставам част от отбора и съм насреща да помагам.“
В Русе ПП спечели две депутатски места, от които щяха да се възползват следващите в листата – Рена Стефанова и Димитър Недялков. Петата – Венцислава Николова, обаче изпреварва Недялков с преференции.
Делян Пеевски от ДПС за пореден път спечели мандати и в двата района, в които се състезаваше – Благоевград и Пазарджик. В парламента вероятно ще влезе от Благоевград, както направи в предното Народно събрание. Това означава, че в Пазарджик ще се освободи място за третата в листата – бившият депутат Небие Кабак.
Съпредседателят на ПП и бивш премиер Кирил Петков ще влезе от 24-и район в София, където формацията му взе 4 мандата.
Най-мощно се представя ПП в столичния 23-ти район с 5 спечелени депутатски места. Ще ги заемат съпредседателят на коалицията Асен Василев, бившият образователен министър Николай Денков, Настимир Ананиев от коалиционния съюзник „Волт“, ексдепутатът Венко Сабрутев и университетският преподавател Васил Пандов. Ако Василев обаче избере да влезе както преди от Хасково, а Денков от Шумен, където двамата също печелят мандати, тогава ще се отворят места за Искрен Митев и Ива Руйчева, които се радват на нелош преференциален вот.
Радостин Василев, който поведе отцепниците от ИТН в миналия парламент, е направил печеливш ход – сега ще влезе в новия като депутат от ПП от Габрово. Няма обаче същия късмет Кирил Симеонов, който също изостави Слави Трифонов – той беше втори в листата на ПП в Търговище, където коалицията не спечели нищо.
Бойко Рашков, ексшеф на МВР и върл противник на ГЕРБ, е единственият от ПП, който печели мандат в Перник.
Надежда Йорданова от ДБ, правосъден министър в кабинета „Петков“, печели мандат в Русе. Тя обаче вероятно ще предпочете да влезе от 23-и район София, където също побеждава. Това би освободило мястото за следващия в русенската листа Иван Станев.
БВ грабна един мандат в Пловдив-град, благодарение на който партийният лидер и бивш служебен премиер Стефан Янев ще стане депутат. Той печели мандат и в 24-и столичен избирателен район. В парламента проби и неговата колежка в правителството Виолета Комитова, която беше регионален министър, а сега участва на изборите в Бургас от листите на БВ. Ако влезе от Бургас, Комитова ще освободи едно място в Пловдив-област, където партията също печели мандат, и то ще отиде при Румен Йончев – лидер на ЗНС, някогашен съюзник на Николай Бареков.
В София-област БВ взима един мандат, с който в парламента ще се завърне Гален Монев – някогашен депутат от „Атака“.
Източник: „СЕГА“