Огромно парче от китайската космическа ракета „Лонг марч 5б“ обикаля абсолютно неконтролируемо в орбитата на Земята. То се движи с 27 600 км/ч и се очаква да падне някъде на планетата в следващите няколко дни, пише вестник „Гардиън“.
На 29 април Китай изстреля ракетата с първия модул на новата си космическа станция в процес на изграждане „Тианхе“. След доставянето на товара, обаче, ядрото на „Лонг марч 5б“ с тегло около 21 тона, започна неконтролируемо да навлиза в земна орбита.
Възможно е то да изгори в атмосфера, но големи количества отломки може да преминат и да достигнат до земната повърхност. Експерти се опасяват, че има заплаха те да паднат и в населени райони.
„Последният път, когато изстреляха ракета „Лонг марч 5б“, всичко завърши с падане на метални отломки, които повредиха няколко сгради в Бряг на слоновата кост. По-голямата част от нея изгоря, но метални части паднаха по земята и е голям късмет, че нямаш ранени“, разказва астрофизикът Джонатан Макдауъл от Харвард.
Миналият вторник ядрото е било на над 300 км от Земята, но през уикенда е паднало на разстоянието от 80 км и вече може да бъде видяно от астрономи любители без професионална техника, съобщава „СпейсНюз“. Американските военни също следят пътят на отломката, която нарекоха 2021-035B.
Всъщност малката височина и скоростта от 27 600 км/ч правят невъзможно прогнозирането на мястото, където ще падне отломката, когато земната атмосфера започне да го дърпа надолу. Голяма е вероятността то да падне в океана, но Макдауъл отбелязва, че парчета от ракетата ще оцелеят при повторното навлизане в атмосферата и техния сблъсък със земната повърхност е „равносилно на авиокатастрофа с малък самолет“.