Проучване: COVID-19 може да убие дори месеци след възстановяване

Най-четени

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си...

Проучване, публикувано в списание Nature, сочи, че оцелелите от COVID-19 имат почти 60% повишен риск от смърт до шест месеца след инфекцията в сравнение с неинфектираните хора.

Според авторите на изследането повечето смъртни случаи, причинени от дългосрочни усложнения от COVID-19, не се отчитат като смъртни случаи от COVID-19, което означава, че съобщаваният брой жертви са „само върхът на айсберга“.

Ръководителят на изследването Зияд Ал-Али, директор на Центъра за клинична епидемиология във Вашингтонския университет, смята, че повечето смъртни случаи, причинени от дългосрочни усложнения от COVID-19, не се регистрират като смъртни случаи от COVID-19. „Това, което виждаме сега, е само върхът на айсберга“, подчертава Ал-Али.

Докладът показва, че дори тези пациенти, които не са хоспитализирани с тежко заболяване, могат да имат последици за здравето месеци по-късно. Болестите могат да включват респираторни заболявания, заболявания на нервната система, диагнози на психичното здраве, метаболитни нарушения, сърдечно-съдови и стомашно-чревни състояния и лошо общо състояние.

По думите на Ал-Али дори хората с леко заболяване, които са се разболели от COVID и са изглеждали добре само с треска и кашлица, месеци по-късно получават инсулт, кръвен съсирек или някаква проява, свързана с COVID.

Той дава пример с пациенти, хоспитализирани с COVID-19 и оцелели след първите 30 дни на заболяването, като посочва, че има 29 смъртни случая „ в повече” на 1000 пациенти през следващите шест месеца – 50% повишен риск от смърт в сравнение с хоспитализираните преживели грип.

„Наистина е забележително, че такъв вирус може да доведе до този огромен брой дългосрочни последици“, каза Ал-Али пред “ Джерусалем пост”.

Той добави, че светът е „хванат неподготвен за COVID“ и в някои случаи прави грешката да хвърля вината върху вируса. Неговият съвет е да не се прави същата грешка и с дълготрайния ефект от коронавируса.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си в химера, да обтегне докрай...

Пореден скандал тресе „Евровизия“

Европейската комисия заяви днес, че ще иска обяснение от организаторите на 68-ото издание на песенния конкурс "Евровизия", завършил в нощта на събота срещу неделя...

Радев към Силяновска: България не приема изявления и поведение, които противоречат както на Договора за приятелство

България не приема изявления и поведение, които противоречат както на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г., така и на други международни...

Вижте още