Изследват преди ваксиниране бебетата на майки с положителен PCR

Най-четени

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на...

За грижите за новородени на майки с положетилен PCR тест, разказа в ефира на bTV д-р Борислав Дангъров, завеждащ неонатологично отделение:

„Деца, които са родени от майки с положителен PCR, трябва да бъдат изследвани, преди да се ваксинират. Ваксините, които правим в родилния дом, са две – първата се прави в първите 24 часа за профилактика на хепатит Б, а втората е след 48 часа – БЦЖ ваксина за профилактика на туберкулоза“, припомни той. „100% от тестовете, които правим в нашата болница, са отрицателни”.

„Асоциацията по неонатология препоръчва такива деца да бъдат извикани между 8 и 14 ден и да се взема втори PCR тест или антигенен тест. Тези деца не се ваксинират и подлежат на допълнително изследване“, обясни д-р Борислав Дангъров. ”Коронавирусът е непозната инфекция и никой не може да отговори какво би се случило, ако едно дете бъде ваксинирано със задължителните ваксини в родилното отделение и то е болно от коронавирус”.

„При първата вълна на коронавируса родилките идваха без симптоми или със скромна симптоматика, просто с положителни PCR тестове“, обясни д-р Борислав Дангъров.„Техните бебета се раждаха здрави с нормална адаптация, ние ги приемахме като нормални здрави бебета и наблюдението над тях се продължаваше от личните лекари“, посочи той.

„При третата вълна голяма част от бременните с положителни тестове са със симптоми – температура, отпадналост, болки в мускулите, някои от тях са с различна по степен дихателна недостатъчност. В много висок процент бебетата родени от такива майки адаптацията е затруднена. Те имат нужда от различна по обем неонатална интензивна терапия като кислородотерапия в първите часове, за да се адаптира бебето, прилагат се антибиотици“, обясни лекарят. По думите му друга част от тях много трудно се захранват.

„COVID-19 е ново заболяване, тепърва го наблюдаваме и правим изводи. Протичането може да бъде внезапно бързо и неочаквано и тогава не може да се каже, че някой е закъснял с насочването или постъпването в болница. Над 99% от случаите при бременни жени са добре наблюдавани и добре лекувани“, посочи и доц. д-р Петя Андреева, акушер-гинеколог.

„Световните препоръки при бременните жени са в положителна посока, съветват се да бъдат ваксинирани. Това е необходимо първо за тяхното спокойствие и второ за преминаването на антитела към плода. Над 94 000 жени в света вече са се ваксинирали без никакви странични ефекти“, отбеляза акушер-гинекологът.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си в химера, да обтегне докрай...

Пореден скандал тресе „Евровизия“

Европейската комисия заяви днес, че ще иска обяснение от организаторите на 68-ото издание на песенния конкурс "Евровизия", завършил в нощта на събота срещу неделя...

Вижте още