Коя е българската следа в разработката на турската ваксина срещу ковид

Най-четени

Loading

Оказва се, че им и българска следа в разработка на ваксината срещу COVID-19 в Турция. В страната в момента се разработват два вида ваксини. Едната е интраназална, във вид на спрей, която е във фаза 1, а другата – инактивна, която е във фаза 2.

Любопитното е, че ръководителят на екипа, работещ по втората ваксина е българска изселничка от Силистра, разказва д-р Танер Чавуш от Бурса пред Нова телевизия. Проф. Несрин Йоджере е професор по молекулярна биология и ръководи екипа, който прави изпитванията във фаза 2.

Турция преживява най-тежкия период от началото на пандемията. Тя стана четвъртата в света с най-много нови случаи на COVID-19. Само за 24 часа там бяха регистрирани 63 000 заразени, което е рекорд от началото на корона кризата. И всичко това на фона на няколко земетресения, които разлюляха страната. Бурса е четвъртият по големина град в Турция.

Според д-р Чавуш причината за усложнената обстановка е неспазването на мерките.

„В момента сме в локдаун. Хората трябва да си стоят вкъщи, но сутринта видях, че те отново са по улиците. Все едно няма локдаун. Всяка вечер от 19 часа до 5 часа сутринта на следващия ден имаме забрана за излизане. В събота и неделя от 10 до 17 часа имаме право да излизаме до магазин“, разказа той.

Глоби в Турция има. Носенето на маски е задължително навсякъде, а глобата за неносене е около 960 лири. В страната няма богат избор на ваксини – основно имунизацията е с китайския препарат, на някои места се предлага и ваксината на Moderna.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Уволненият руски министър на транспорта се застреля

Уволненият днес руски министър на транспорта Роман Старовойт се е застрелял в Одинцово, съобщиха "Известия", РЕН-тв и Телеграм каналът...

Вижте още