Испания плавно навлиза в четвъртата вълна на епидемията

Най-четени

Loading

Според данни на Министерството на здравеопазването, четвъртата вълна на епидемията в Испания вече е факт. Въпреки, че на този етап не се наблюдава рязък скок на заболелите, а по-скоро плавна тенденция на нарастване, средната заетост на интензивните отделения, включително и на пациенти без Covid-19 е над 50 %.

В Каталуния, Мадрид, Кантабрия и Ла Риоха надвишава 60 на 100, а в 6 от другите автономни региони е над 70 %. Удължава се и престоя на пациентите в болница.

10 474 нови случая на Covid-19 и 131 починали за последното денонощие. Данните показват, че честотата се увеличава в цялата страна с изключение на Канарските острови, Валенсия, Галисия и Мурсия. В Сеута, Страната на баските, Андалусия , Мелия, Навара и Мадрид се надхвърлят 250 случая на 100 000 жители.

В момента в интензивни отделения са над 2000 тежко болни пациенти, а заетостта в тях не е спадала от средата на септември.

„Тъй като е видно, че започва четвърта вълна, настроението сред персонала е много ниско“, казва директорът на интензивното отделение в Hospital de La Princesa, Мадрид. Те са имали само три по-леки седмици между 3-тата и 4-тата вълна и вече са на ръба на силите си.

Освен това са и много разочаровани защото вече е ясно, че планираните ваканции трябва отново да бъдат отложени, казва той. Надеждата беше във ваксинацията, но проблемите с „АстраЗенека“ и „Янсен“ допълнително нагнетяват напрежението. Хората също са уморени от едногодишната пандемия и постоянно променящите се правила, а здравните власти уверяват, че ще успеят да ваксинират 70 % от населението до лятото. Досега с една доза са повече от 8 250 000 души, а 3 185 000 имат и двете дози.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Хакнаха сайта на „Възраждане“, бивши партийци обещават „разкази от кухнята“

Сайтът на партия "Възраждане" на Костадин Костадинов май е хакнат, а на него бивши поддръжници обещават разкази "от кухнята". Новините...

Вижте още