Бойко Борисов залага няколко сериозни „бомби“ в полето на социално-икономическите антикризисни мерки за довиждане, пише „Дума“.
Изплащането на бонус от 50 лева като добавка към всички пенсии е първата. Сумата е достатъчна да покрие част от парите за лекарства на възрастните, макар да е малка. Големият въпрос е как ще реагират пенсионерите, след като последното такова плащане е за април, а свикнаха да го получават повече от половин година?
Другият съществен проблем е така наречената мярка 60 на 40 за запазване на заетостта.
С многобройни корекции „в крачка“ на дизайна ѝ и удължаване на срока на действие, в крайна сметка тя приключва на 31 май. С всичките си кусури, това остава една от малкото реални помощи от държавата, която получиха фирмите в коронакризата. От 1 юни обаче фирмите ще останат във висящо положение. Защото правителството „Борисов 3“ за пореден път излъга бизнеса и синдикатите с обещанието още от 1 април тази година всички многобройни мерки, уреждащи държавната подкрепа за предприятията и кадрите в пандемията, да бъдат обединени в една и тя да се регламентира законово, а не с правителствени постановления на час по лъжичка…
За целта 44-тото Народно събрание трябваше да промени в спешен порядък Кодекса на труда, но това така и не се случи.
Междувременно от Националния осигурителен институт представиха тези дни детайлен анализ, който показва, че работодателите са ползвали мярката 60 на 40 средно по пет месеца и половина. Общата изплатена сума по нея е близо 1 милиард лева. Анализът на НОИ сочи, че около 6 процента от фирмите са получили подкрепа по тази линия само за един месец, но също толкова са я ползвали 12 месеца. В най-масовия случай мярката е ползвана три месеца. Първото плащане по нея бе направено на 15 април 2020 г. От тази дата до края на март 2021 г. са извършени общо 103 плащания, което означава по едно плащане на малко повече от три дни.
Докато социалният министър Деница Сачева отчита положителните ефекти на пазара на труда, данните на Националния статистически институт и Агенцията по заетостта от специализираното седмично наблюдение заради КОВИД-19 показват, че отново в последната наблюдавана до момента седмица броят на новорегистрираните безработни е почти колкото тези на устроените на работа чрез бюрата по труда – малко над 5000 души. За сравнение – месец по-рано, в седмицата от 8 до 14 март, има превес на постъпилите на работа – те са 6500 срещу 5450 новорегистрирани безработни.
Новорегистрираните безработни от 28 декември 2020 г. до 4 април 2021 г. са почти 90 хиляди, а постъпилите на работа – 62 хиляди. Сиреч, едни 30 хиляди са новите лица без трудов доход. От началото на пандемията досега без работа са останали над 400 хиляди, около половината са наети отново.