Разузнаването на САЩ очаква разпад на държави до 2040 заради COVID

Най-четени

Loading

Нов доклад, озаглавен “Глобални тенденции 2040” на американското разузнаване, рисува мрачна картина на бъдещето на света. Според авторите пандемията от COVID-19 е задълбочила икономическото неравенство, изразходва правителствените ресурси и e разпалила националистическите настроения.

 Документът е предназначен да помогне на политиците и гражданите да предвидят икономическите, екологичните, технологичните и демографските събития, които ще оформят света през идните 20 години.

Докладът нарича пандемията “най-значимия глобален разпад след Втората световна война, който ще има със сигурност здравословни, икономически, политически и отбранителни последици, които ще се развихрят през следващите години”.

Експертите рисуват няколко сценария за това как може да изглежда светът през 2040 г. Най-оптимистичният е “ренесанс на демокрациите”. Според тази прогноза демократичните правителства ще се окажат “по-способни да насърчават научните изследвания и технологичните иновации, катализирайки икономически бум”, отбелязва Ройтерс. Това ще им позволи да се справят с напрежението на домашната сцена и да се противопоставят на международните съперници.

Най-песимистичният сценарий е “трагедия и мобилизация”. Тук се предвижда как COVID-19 и глобалното затопляне могат да опустошат световните доставки на храни, което да доведе до безредици, които ще убият хиляди.

В документа се разглеждат и различните фактори, влияещи на бъдещето, като политическата нестабилност.

Докладът предупреждава, че в много страни хората са песимистично настроени към бъдещето и стават все по-недоверчиви към лидерите и институциите, които според тях не могат или не желаят да се справят с разрушителните икономически, технологични и демографски тенденции.

Несъответствието между способностите на властите и очакванията на обществеността вероятно ще се разшири, смятат анализаторите и това „ще доведе до по-голяма политическа нестабилност, включително нарастваща поляризация и популизъм в политическите системи, вълни на активност и протестни движения“. В най-крайните случаи се очаква насилие, вътрешен конфликт или дори срив на държави.

“Гледайки напред, много демокрации вероятно ще бъдат уязвими за по-нататъшна ерозия и дори колапс”, предупреждава докладът и добавя, че този натиск ще засегне и авторитарните режими.

Отбелязаният напредък в държавите по света ще бъде трудно да се поддържа не само заради последиците от пандемията, но и от застаряващото население и потенциално по-бавния икономически растеж, опасяват се анализаторите. Според тях напредъкът в технологиите има потенциал за справяне с редица проблеми, включително изменението на климата и болестите, но може да предизвика и ново напрежение.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още