Глобите за неспазване на мерките масово падат в съда

Най-четени

Loading

Глобите за неспазване на карантината у нас, масово се отхвърлят от съда, заради незаконосъобразни предписания и пропуски в дейността на регионалните здравни инспекции. Така над 80% от делата, атакуващи съставените актове за административни нарушения, приключват в полза на жалбоподателите, съобщава „Телеграф“.

Най-тежката противоепидемична мярка, която бе наложена у нас със заповед на здравния министър е поставяне под карантина. Съгласно нея всички болни от ковид, контактували със заразени хора, или пристигнали от определени държави, се поставят под карантина за 10 дни. Тук обаче голям проблем се оказва броенето на дните до крайния ѝ срок.

Причината за това е, че масово от РЗИ-тата в страната брояха дните на хората от момента, в който са установили контакт с тях, а не от момента, когато човекът реално се е самоизолирал. Това става причина хората да стоят в къщи 12-14 дни, а им ги броят за 10. За разликата обаче, те не получават нито заплата, нито пък болничен за временна нетрудоспособност.

Освен това мярката „поставяне под карантина“ по същество представлява лишаване от свобода по смисъла на Европейската конвенция за защита правата на човека, което трябва да отговаря на определени критерии. Съдилищата в страната не са единодушни в мнението си по тези казуси, но като цяло с един или друг мотив санкциите, наложени от РЗИ, падат.

Причината разбира се е в изключително неясната и хаотична уредба и хилядите възможности за вратички и различни врътки за измъкване на прегрешилите. Масово в съда падат и глобите, които бяха налагани преди около година за неносене на маска или разходка в парка.

Най-спорната от всички противоепидемични мерки обаче се оказва „поставяне под карантина“ на контактни хора, показва съдебната практика у нас. Много от предписанията са оспорени пред административните съдилища, а над 80% от тях са отменени.

Друг съществен казус, по който масово съдилищата отменят предписания на РЗИ, е свързан с прословутите PCR тестове. Оказа се, че много хора веднъж изследвани са дали положителен тест и са били карантиринари за 14 дни, но междувременно вторият им тест е бил отрицателен.

Независимо от това РЗИ незнайно по какви критерии приема за меродавен само първия им тест и им налага карантина. Един от основните мотиви в решението на съда тук е, че има два различни теста. И съответно РЗИ е бил длъжен да извърши трети тест, за да се провери кой от двата резултата е достоверен.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Хората на Доган се примириха с тежката загуба, учредиха младежко АПС

Изключените от ДПС приближени на Ахмед Доган, които дълго време демонстрираха недоволство и опити за реванш, най-накрая са приели...

Вижте още