Съвременната физика твърди, че Вселената се контролира от четири основни сили: гравитацията, електромагнитното взаимодействие, силното взаимодействие и слабото взаимодействие. Ново задълбочено изследване на физици от Унгария обаче отваря темата, че може да са намерили доказателства за мистериозна пета сила на природата. Ако това бъде окончателно потвърдено, то би означавало, че ще трябва да преосмислим нашето разбиране за това как Вселената всъщност работи.
Частиците, върху които се фокусират научните проучвания, се наричат мюони. Мюоните са по-масивният братовчед на електроните, които се движат около атомните ядра. За разлика от електроните обаче, мюоните не са част от структурата на атома, нестабилни са и в нормални условия съществуват за не повече от 2 микросекунди.
Мюоните са засечени за пръв път през 1936 година. Тогава те внасят такъв смут в научната общност, че един от изследователите им възкликва: “Кой поръча това?”
Много учени смятат, че е възможно новото откритие да е свързано с т.нар. частица „тъмен фотон“, който може да носи една нова сила, която би обяснила тъмна материя – това невидимо вещество, което съставлява повече от 80% от масата на Вселената.
При проведените експерименти, унгарските учени са осъществили сблъсък на частици, при който са създадени нестабилни берилий-8 ядра, които след това се разпадат в двойки електрони и позитрони. Учените са изчислили, че масата на новата „тъмна“ частица е около 17 megaelectronvolts, което се очаква за „тъмният фотон“, но може да бъде доказателство за нещо съвсем различно.
„Може би сме свидетели на първия ни поглед към физиката отвъд видимата Вселена“, заяви физикът Джеси Талер от Масачузетския технологичен университет. Според него около 12 месеца ще са нужни за да се получи повече информация и да се докаже наличието на новия ултра лек бозон, който вероятно е в основата на тъмната материя във Вселената.