COVID-19 уврежда и мозъка, и периферната нервна система, освен белите дробове. Това заяви пред NOVA началникът на Клиниката по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски проф. Васил Каракостов.
Той обясни наичините, по които вирусът стига до мозъка.
„Доказано е, че мозъкът се инфектира директно чрез обонятелните нерви – през лигавицата на окото и на храносмилателната система. COVID-19 има директен път по хода на нервите, по хода на техните обвивки и стига до сърцевината на центровете в мозъка”, обясни специалистът.
По думите му към момента няма доказателства, че COVID-19 предизвиква туморни процеси или води до образуване на аневризми. Проф. Каракостов обясни, че ако е наличен тумор на мозъка, коронавирусът няма да го активизира. „COVID-19 сам по себе си не въздейства върху съществуващите заболявания, така че да ги възобнови или катализира. Той просто въздейства върху целия мозък и тъй като всичко в мозъка е като в един компютър – затворено в една кутия, няма възможност за реакция”, каза още проф. Каракостов.
Неврохирургът обясни, че вирусът, прониквайки в мозъка засяга предимно базисните ядра, които командват – това са центровете на дишането и на сърдечната дейност.
„Това е причината болни с тежка дихателна недостатъчност, но не толкова увреден бял дроб, да завършват фатално. Центровете на дишането не дават достатъчно импулси и нещата свършват. Вирусът въздейства на мозъка по доста нещадящ микромеханизъм, като уврежда невроните, микросъдовете,така че в крайна сметка се стига до тежки увреждания, без да има големи хардуерни увреждания”, обясни още проф. Васил Каракостов.