Влиятелното френско седмично списание „Експрес“ представя на своята аудитория какво представлява отиващият си български министър-председател Бойко Борисов.
Списанието под заглавие „Борисов, кръстникът на България“ разказа на читателите си: „Като гледаш видеата му във Фейсбук, можеш да го вземеш за строител на държавен обект, а не за лидер на страна от Европейския съюз“.
„Ежедневните протести и редуващите се скандали през последните месеци в крайна сметка не вразумиха този 61-годишен бивш пожарникар, оглавявал охранителна фирма през 90-те години и смятан за ключов камък на мафията в страната – България е най-зле класираната държава в ЕС от антикорупционната неправителствена организация „Международна прозрачност“, пише авторът.
По-нататък той разказва за снимките от спалнята на Борисов с пачките от 500 евро в чекмеджето на нощното му шкафче и коментира: „Противно на това, което би последвало в повечето европейски страни, случаят не е дал основание за разследване за пране на пари.“ В статията е цитирана социоложката Боряна Димитрова, която казва: „Главната прокуратура, която е наследство от комунизма, остава до голяма степен свързана с изпълнителната власт. В България няма разделение на властите.“
Добавен е и коментар от политолога Евгени Дайнов: „Борисов наложи феодалната бандитска структура, на която е шеф, със своите подчинени наоколо и местни лидери, от които някои са с криминално минало“. Статията обръща внимание върху растящото възмущение на евродепутати и неправителствени организации от „системното присвояване на европейски субсидии – манна небесна, която е неделима от годините на Борисов“.
В статията се изразява съжаление, че „Европейският съвет удостоява с царско спокойствие Бойко Борисов въпреки тези бъркотии“. „Каква е причината?“, пита авторът – „Българският лидер винаги хармонизира позицията си с германската канцлерка Ангела Меркел и ЕНП, групата на десницата, към която принадлежи неговата партия ГЕРБ. А когато му изнася, се прави на искрено наивен пред своите партньори – „Казвам им, че не говоря добре английски и слабо ги разбирам. Така им го слагам дълбоко на тези чужденци, на тези премиер министри“ – цитира журналистът известния звукозапис с глас като на Борисов. След което прави заключение: „Един мафиотски бос не би могъл да го каже по-добре“.
„Равносметката от управлението на Борисов е катастрофална – не само заради пандемията”, написа от своя страна германският влиятелен Зюддойче цайтунг по повод на изборите.
Престижният френски Монд“ разказа в репортаж за купуването на гласове, превърнало се в „проклятие за българската демокрация”, и представи премиера като „дон Корлеоне, държащ се като настойник на пенсионерите и добре вкоренена Тиква, както го наричат критиците му“.
За „един от най-големите оцеляващи в ЕС“ написа и Файненшъл таймс, който изтъкна, че Борисов не е направил и едно предизборно събитие, обаче не спря да обикаля, обут в джинси с джипа си по строежи и да избягва срещи с медиите. Но изданието цитира и съвсем пресните заключения на Държавния департамент за вкоренената корупция, ролята на медиите на Делян Пеевски, сриналите се преки чуждестранни инвестиции и как любимата му инфраструктура се е превърнала в „мрежа за изграждане на вярност”.