МВФ смята, че изходът от пандемичната криза е близо

Най-четени

Разпети петък е най-скръбният ден за християните

Днешният Велики, или Разпети петък, от Страстната седмица, е най-скръбният ден за християните. В него си припомняме за страданията,...

ДНК тест категорично показа, че Велико Минков е баща на бебето на Габриела

Велико Минков е баща на малкото дете на Габриела Славова - Пеева, обвинена в убийството на съпруга ѝ Пейо...

Писателка изригна срещу защитниците на рекламите на хазарт

Публикацията е от фейсбук страницата на писателката Мария Касимова-Моасе по повод актуалните новини, че депутатите забраниха рекламата на хазарт...

Ускорените ваксинации и наводненията от държавни разходи, особено в САЩ, засилиха перспективите за световната икономика, но трябва да се направи повече за предотвратяване на трайни белези, заяви МВФ във вторник, съобщи АФП.

Световната икономическа перспектива на Международния валутен фонд сега предвижда ръст от 6,0% тази година след свиването с 3,3% през 2020 г. на фона на пандемията – най-лошият спад в мирно време от Голямата депресия преди век.

Бързите отговори на правителствата предотвратиха много по-лош резултат, колапс, който можеше да бъде „поне три пъти по-голям“, заяви главният икономист на МВФ Гита Гопинат. Съединените щати, които наляха още 1,9 трилиона долара през миналия месец, се очаква да имат растеж на икономиката с 6,4%, което е сред най-високите резултати в света и с 1,3% по-високо от прогнозата през януари.

Междувременно китайската икономика, една от малкото, които нараснаха и през миналата година, ще се увеличи с 8,4% през 2021 г., каза МВФ.

В еврозоната също БВП ще се увеличи с 4,4%, малко по-добре от предходната прогноза.

Гопинат каза, че „дори при голяма несигурност относно пътя на пандемията, изходът от тази здравна и икономическа криза е все по-видим“.

Тя обаче подчерта, че здравната криза остава критичният фактор за икономическото възстановяване, а бавното разпространение на ваксинациите в много развиващи се страни подхранва рисковете не само от влошаване на положението с COVID-19, но и от по-тревожно бъдеще за тези нации и увеличаване на разликата с богатите страни.

„Перспективите представят обезсърчаващи предизвикателства, свързани с различията в скоростта на възстановяване както в страните, така и вътре в тях, и с потенциал за трайни икономически щети от кризата“, каза тя в препратката към доклада.

Тъй като пандемията предизвика спиране на бизнеса и търговията, щетите, нанесени на икономиките на развиващите се страни, намалиха дохода на глава от населението и „обърнаха тенденцията на намаляването на бедността“, каза тя.

МВФ изчислява, че допълнително 95 милиона души се очаква да влязат в редиците на крайно бедните през 2020 г. и има 80 милиона повече недохранени от преди.

„Предотвратяването на разклоняващите се резултати ще изисква преди всичко разрешаване на здравната криза навсякъде“, каза Гопинат.

Това изисква сътрудничество за осигуряване на широко разпространени ваксинации по целия свят, за да се отговори на „дълбоко несправедливия“ достъп до ваксини, при който богатите държави получават по-голямата част от доставките.

Докато се очаква САЩ да надмине равнището си на БВП отпреди пандемията тази година, след като Китай го направи миналата година, много други няма да достигнат този праг до 2022 г. или до 2023 г. за развиващите се страни.

МВФ предупреди да не се оттегля правителствената подкрепа твърде рано и призова политиците да осигурят възстановяването чрез политики за подкрепа на фирми, включително осигуряване на адекватно предоставяне на кредити, и на работници с подкрепа за заплати и преквалификация.

Това също изисква ресурси за подпомагане на деца, които изостават в образованието си по време на пандемията, казват от фонда.

„Без допълнителни усилия да се даде справедлив шанс на всички хора, пропуските в стандарта на живот в различните страни могат да се увеличат значително и тенденциите за намаляване на бедността в световен мащаб от десетилетия да се обърнат“, каза Гопинат.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Разпети петък е най-скръбният ден за християните

Днешният Велики, или Разпети петък, от Страстната седмица, е най-скръбният ден за християните. В него си припомняме за страданията,...

ДНК тест категорично показа, че Велико Минков е баща на бебето на Габриела

Велико Минков е баща на малкото дете на Габриела Славова - Пеева, обвинена в убийството на съпруга ѝ Пейо Пеев. Това показват резултатите от...

Писателка изригна срещу защитниците на рекламите на хазарт

Публикацията е от фейсбук страницата на писателката Мария Касимова-Моасе по повод актуалните новини, че депутатите забраниха рекламата на хазарт и различни организации и медии...

Вижте как туроператор ви скубе, без да подозирате

"БОНУС пакет МАКСИМАЛНА СИГУРНОСТ" в случай на смърт на пътуващия е включил туроператор в офертата си за организирано туристическо пътуване. Това съобщи в ефира...

Тихомир Безлов: Може и да не бъдат приети окончателно промените в Закона за хазарта

Рекламата на хазарт е забранена и в момента, но регулаторите пренебрегват това. Това каза пред БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията във...

Вижте още