Една трета от българите се страхуват да посещават болница заради пандемията

Най-четени

Loading

Притеснение да посетят болница в условията на пандемия има сред 35% от българите. Това показва проучване, възложено от Национална пациентска организация (НПО) и извършено от изследователския център „Тренд“. Допитването е проведено сред 1004 пълнолетни граждани в периода 5-10 март.

Данните показват, че най-малко тревоги за посещения в болница има сред младите (18-29 г.) – 54 на сто.

Всеки трети българин е посочил, че е имал необходимост от здравни грижи в условията на пандемията, които не са свързани с COVID-19, като най-голям дял от тях е на хората на възраст над 60 години.

Не са имали затруднения заради пандемията в лечението си 12 на сто от респондентите. Според НПО, имайки предвид, че 1% от извадката отговаря на 55 хил. души, то може да се направи извод, че повече от половин милион българи са имали затруднения.

Един от 10 българи е имал нужда от здравна грижа, свързана със заболяване, предизвикано от COVID-19, показва проучването. Най-висок дял на потърсилите здравна грижа, свързана с коронавируса, е на българите на възраст между 40 и 60 години. 3 на сто от нуждаещите се от медицинска грижа са декларирали, че са имали нужда от медицинска грижа и за съпътстващите им заболявания.

67% от заявилите, че са боледували от COVID-19, не са имали нужда от болнична помощ, като 69 на сто от тях оценяват като адекватно лечението, което са получили от личния си лекар. Според 68% от лекуваните в болница лечението им е било адекватно.

Повече от половината от българите – 59 на сто, одобряват в различна степен въведените здравни мерки за справяне с пандемията. Всеки четвърти има по-скоро отрицателно отношение към мерките, а 6 на сто ги оценяват изцяло като отрицателни. Прави впечатление, че хората на възраст 18-29 г. в по-голям дял оценяват по-скоро положително мерките, за сметка на българите над 70-годишна възраст.

Данните от допитването показват още, че всеки 8 българин е срещал проблем при посещение на общопрактикуващ лекар по време на пандемията, а всеки 10 е имал проблем с комуникацията с него. С нарастване на възрастта, нараства и делът на посочилите, че са имали по-трудна комуникация с личния си лекар.

Изследването отчита, че 1 на 15 софиянци е имал затруднения при посещение на болнично заведение, а в областните градове – всеки дванайсети. Всеки трети запитан е посочил, че не е имал затруднения да посети лекар-специалист.

От българите, на които им се е налагало да потърсят спешна медицинска помощ по време на пандемията, само 3 на сто споделят, че са срещнали проблеми. Шест на сто са имали проблем да продължат лечението на хроничното си заболяване. Най-висок дял на имащи проблем да лекуват свое хронично заболяване са имали хората над 70-годишна възраст.

Проучването е осъществено в рамките на проект „Пациентският отговор срещу COVID-19“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, посочиха още от НПО.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Кимия Ализаде със сребро във Франция след отказ от финала

След отсъствие от турнира за купата на Президента поради контузия, бронзовата олимпийска медалистка за България от игрите в Париж...

Вижте още