Когато избират специалността си – офталмология, едва ли са си помисляли, че ще прекарат цяла година от специализацията си в COVID отделение. При това по свое желание.
Те са двама вдъхновяващи млади лекари, избрали да бъдат доброволци в Александровска болница.
Рано сутрин в кабинета по очни болести, по обед във ваксинационния център, късна нощ в COVID отделението. Правенето на добро за тях е ежечасна отговорност без въпросителни.
Д–р Светослав Славчев от Видин, България и д-р Пио Импилиатели от Сиена, Италия намират своето приятелство, докато следват медицина в Софийския университет, а с общия път на специализация при доц. д–р Александър Оскар продължават традицията в лекарските им семейства. Нормалният ритъм на обучение в кабинета за тях спира без колебание преди малко повече от година.
„Още от първия ден, това беше 14 март миналата година, те не се поколебаха и бяха сред първите доброволци, които влезнаха в тогавашното COVID отделение. Oт тогава досега те са наистина във всеки един момент на първа линия. Наистина е невероятно как може един човек нощна смяна да бъде интензивно натоварен в COVID отделението, на другия ден да продължи своите професионални ангажименти в клиниката с ваксинации. Tова го правят ден след ден, седмица след седмица – вече месеци наред“, каза д-р Оскар.
„Не знаех какво ще очаквам. Никога не съм вярвал, офталмологията е коренно различна в сравнение с инфекциите, но ми се наложи в последната година да се преобразува нашата дейност и сега комбинираме всичко“, обясни д-р Славчев.
„Не очаквах толкова дълго да продължи. Там отвътре нещата са много по–различни“, споделя Импилиатели.
Той коментира и че е дошъл в началото у нас, за да стане футболист, но после решава да се занимава с нещо по-сериозно. Днес вече 10 годни в България не съжалява.
Далеч от близките, за да продължат в този преобърнат свят са им достатъчни засмените очи на децата, които лекуват и надеждата, че с все повечето ваксинирани ще могат да заживеят предишния си живот.