Българинът яде отровен мед

Най-четени

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент...

Медът, произвеждан в България, на практика е замърсен. Само 1% е био, ако може да се вярва, че притежанието на сертификат за биологичен пчелин гарантира наистина чист продукт.

А като цяло пчеларите ни произвеждат между 9000 и 12 000 тона мед годишно. 3000 от тях отиват за износ. От пчеларския бранш признават, че почти всичкият от малкото биологичен мед също заминава зад граница. Според производителите хората у нас нямали финансова възможност да купуват скъп и качествен мед.

Макар и трудно, биологичен мед се намира и у нас, като цената му в момента е около 17 – 18 лв. за килограм в специализираните магазини.

Според нормативните правила биологичното пчеларство елиминира всички възможни пътища за замърсяване на пчелния мед и пчелните продукти и това се контролира и се доказва със сертификат. При 99% от произведения роден мед обаче бариера за замърсителите няма.

Медът и останалите продукти на пчелите се замърсяват по два основни пътя – чрез околната среда и от пчеларя. От въздуха, почвата, водата, растенията в пчелните продукти попадат купища вредни вещества. Истински отрови като тежки метали, органични съединения и др. При пръскане на земеделските посеви много пчели директно умират отровени. Оцелелите пък пренасят от цветовете с нектара и цветния прашец пестициди направо в кошера. Така отровите срещу плевели попадат и се натрупват в меда.

От друга страна, естествената храна за пчелите е медът и пчелният прашец. Пчеларите ни обаче поголовно не спазвали правилата и хранели насекомите с всякакви заместители. Които освен че крият опасност за самите пчели – отслабват имунната им система, попадат и в продуктовия мед – този, който ядат хората.

Отрови се вкарват в меда и чрез лекарства за лечение на пчелите. Например синтетичните препарати за борба с опасната паразитна болест по полезното ципокрило вароатоза, причинявана от вид кърлеж, при предозиране са директно отровни за хората. Тези вещества се натрупват главно във восъка и прополиса – много използвани пчелни продукти, и ги правят силно опасни за здравето.

Чист мед – без никакво замърсяване, се прави изключително трудно у нас, признават пчеларите. Пчелинът трябва да е на поне 3 километра от промишлено замърсяване, от селскостопански терени, от пътища, даже и да не попадат под прелитащи самолети.

Пчелите пък трябва да се лекуват единствено с естествени илачи, а не с химия. Дори и кошерите трябва да са абсолютно безвредни – само от дърво и боядисани с безопасни бои. Такива, които са задължителни по стандарт за детските играчки.

 

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа и стреля. Всички охранители реагират,...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си в химера, да обтегне докрай...

Вижте още