Доклад на Световната метеорологична организация сочи, че метеорологичните условия не оказват решаващо влияние върху предаването на коронавируса, съобщи АФП.
Според документа на този етап няма доказателства, че „прякото метеорологично въздействие върху вируса влияе съществено на нивото му на предаване в реални условия по света“.
“Фактът, че респираторните заболявания често са сезонни, особено в умерения климат, подхрани очакванията, че COVID-19 ще бъде до голяма степен сезонен”, се посочва още в доклада. “Както се оказа обаче, през 2020 г. динамиката на разпространението на заболяването зависеше повече от мерките, предприети от правителствата, отколкото от метеорологичните фактори”.
Експертите също така стигнаха до заключението, че понастоящем няма преки доказателства за въздействието на замърсяването на въздуха върху жизнеспособността на коронавируса.
От СМО считат, че повишаването на температурите в северното полукълбо през пролетта не трябва да е основание за отслабване на приетите мерки за борба с коронавируса.
„Видяхме през първата година от пандемията, че вълните на инфекция се засилват през топлите сезони. Нищо не предполага, че това не може да се повтори и тази година“, казва Бен Зайчик, един от експертите, изготвили доклада.