Независимо проучване, поръчано от Римокатолическата църква, разкри стотици случаи на сексуално насилие, за които се твърди, че са извършени от духовенство и миряни от най-голямата епархия в Германия, съобщиха авторите му.
В дългоочаквания доклад от 800 страници за Кьолнската епархия са разкрити 202-ма предполагаеми извършители на сексуално насилие и 314 жертви между 1975 и 2018 г., каза пред журналисти адвокатът Бьорн Герке, упълномощен от църквата.
„Повече от половината от жертвите са деца на възраст под 14 години“, каза Герке. Разследването обаче оневини архиепископа на Кьолн Райнер Мария Воелки, консерватор, който дълго време се противопоставяше на реформата, по обвинения за нарушаване на задълженията заради злоупотребите.
След публикувания доклад днес Воелке заяви, че временно отстранява двама служители на Кьолнската църква, епископа Доминик Швадерлап и шефа на епархийския съд Гюнтер Асенмахер, цитирайки „прикриване“ на случаи на злоупотреба. Той обеща да предприеме по-конкретни мерки през следващата седмица, след като прочете доклада изцяло.
Проучване, поръчано от Германската епископска конференция и публикувано през 2018 г., показва, че 1 670 духовници са извършили някакъв вид сексуални нападения срещу 3 677 непълнолетни, предимно момчета, между 1946 и 2014 г. Авторите му обаче твърдят, че действителният брой на жертвите е почти сигурно много по-голям. Разкритията, които отразяват педофилски скандали в различни страни, включително Австралия, Чили, Франция, Ирландия и САЩ, накараха кардинал Райнхард Маркс, виден реформатор, да се извини от името на Германската католическа църква. Понастоящем църквата плаща на жертвите средно 5 000 евро „като признание за страданията им“, както и за покриване на техните такси за терапия. Жертвите наричат сумата крайно недостатъчна. Междувременно всяка епархия в Германия е разпоредила отделно местно разследване за злоупотреби сред нейните редици.
Католическата църква в Германия наброява 22,6 милиона членове през 2019 г. и все още е най-голямата религия в страната, но броят е с два милиона по-малко в сравнение с 2010 г., когато първата голяма вълна от случаи на злоупотреба с деца излезе наяве. Сред реформите на масата са преоценка на безбрачието в духовенството и по-голяма роля за миряните и жените в Църквата.
В неуспех за членовете, призоваващи за по-голяма откритост, Ватикана заяви в понеделник, че Църквата няма властта да благославя еднополовите съюзи, заявявайки, че е невъзможно Бог да „благославя греха“. Това потвърждаване на по-твърда линия не е случайно, каза Томас Щернберг, председател на Централния комитет на германските католици, наричайки го „начин Рим да попречи на германския стремеж към реформи“.