Европейската агенция по лекарствата (EMA) стартира задълбочено проучване на сигналите за случаи на тромбоза след ваксиниране с ваксината срещу коронавируса на AstraZeneca. В момента фокусът е върху тази ваксина, макар че има данни за тромбози и след употребата на други две ваксини, разрешени от Агенцията – на Pfizer/BioNTech и на Moderna, и те също се взимат предвид от експертите.
Това стана ясно по време на пресконференция на ЕМА, излъчена във видеосистемата на Европейската комисия, пише „Инвестор“.
Ръководителят на ЕМА Имър Кук отказа да коментира решенията на националните власти да бъде спряна ваксинацията с продукта на AstraZeneca и посочи, че на този етап позицията на агенцията е, че ползите от ваксината надвишават риска от нейното използване.
ЕМА е започнала разследване на съобщенията за тромбоемболични състояния и докладът ще бъде готов до дни. Подобен проблем не е описан в документацията на AstraZeneca и в Агенцията се опасяват дали проблемът не е възникнал след това – при производството или по друга причина.
На този етап обаче няма доказателства, че случаите на тромбоемболия са свързани с ваксината, категорична е Кук. Тя посочи, че в ЕМА са получили всички досиета на пациенти с тромбози, включително и от Великобритания и анализират информацията. Данните ще бъдат съпоставени и статистически с подобни случаи сред населението на Европа. Те показват, че подобни проблеми са често срещани сред европейците, а досега не са свързвани с поставянето на ваксини.
В работната група са включени представители на 27-те държави от ЕС, експерти по тромбоемболични събития, пациентски организации и експерти от трети страни, които да подпомогнат анализите.
Ваксината на AstraZeneca е показала достатъчно доказателства за безопасност и ефективност и по тази причина е получила одобрението на ЕМА, обясни по време на пресконференцията Кук.
Тя отказа да препоръча каква трябва да бъде реакцията сега, защото се доверява на експертите и на техните съвети.