В Националния център по заразни и паразитни болести са секвенирани повече от 1000 проби на заразени с коронавирус. Оказва се, че около ¾ от тях са британския вариант на вируса, заяви пред БНТ д-р Любомира Николаева Гломб, ръководител на отдел „Вирусология“ на Националния център по заразни и паразитни болести.
По думите й, за новият щам вече е доказано, че е с 50-70% по-голяма заразност и малко по-висока смъртност. Очертава се и тенденцията, че този щам загася повече младите хора.
„Коронавирусът мутира, стана по-заразен и се захваща по-здраво за човешкия рецептор, разпространява се повече в носоглътката и младите се разболяват симптомно“, обясни Любомира Николаева Гломб.
Тя обясни, че такава пандемия е имало в началото на 19 век, известна като руския грип и се предполага, че това е била коронавирусна пандемия, но учените смятат, че с вирусът се е укротил и е станал настинка. „Очаква се, че това ще стане и с „коронавирус две“, но трябва време“.
Гломб уточни още, че до седмица-две-три ще е пикът на коронавируса и ще започне намаляването на заразените, като затова ще допринесе и затоплянето на времето, тъй като ще се проветрява по-често.
„Ваксините образуват антитела срещу всички варианти, но срещу някои от тях не е толкова голям“, добави Гломб.
Относно това дали е опасна ваксината на Астра Зенека, специалистът посъветва да се следят само публични и достоверни сайтове – на Националния център и на Европейската агенция по лекарствата, където няма такава информация.