В България безработицата се е увеличила с 5,6% от второто тримесечие на 2019 г. до второто тримесечие на 2020 г. В България, Гърция, Словения и балтийските държави, нивата на временна заетост намаляват с една четвърт или повече (макар и от много ниски начални точки). Това показва доклад на Европейския фонд за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound), публикуван днес.
„През второто тримесечие на 2020 г. в ЕС са били заети с 5,7 милиона по-малко хора, отколкото през четвъртото тримесечие на 2019 г., а равнището на безработица в ЕС се е повишило от 6,6 на 6,7%“, се казва в документа.
Данните сочат, че пандемията от COVID-19 е лишила страните от ЕС от 5,7 милиона работни места.
Услугите за настаняване и храна са секторът, най-засегнат от прекратяването или неподновяването на временни договори. Временна заетост в този сектор е намалял с 42% на годишна база до второто тримесечие на 2020.
Според Eurofound младите работници са най-засегнати от пандемията. Коефициентът на заетост сред младите хора е спаднал повече по време на пандемията, отколкото по време на финансовата криза през 2008-2009 г.
Сред страните от ЕС, особено засегнати от пандемията, фондът откроява Франция, Полша, Италия и Гърция.