Днес Япония ще почете десетата годишнина от трагедията във Фукушима. На 11 март 2011 година страната беше ударена от силно земетресение и цунами, при които загинаха общо около 18 500 души. Бедствието доведе и до ядрен срив в атомната електроцентрала във Фукушима и радиация наложи евакуацията на 160 000 жители. Това беше най-тежката ядрена катастрофа от аварията през 1986 г. в Чернобил, Украйна.
Правителството е похарчило около 300 милиарда долара (32,1 трилиона йени) за възстановяване на разрушения от цунами район Тохоку, но районите около съоръжението във Фукушима остават извън границите, притесненията за нивата на радиация продължават и много напуснали са се установили другаде. Извеждането от експлоатация на осакатения АЕЦ ще отнеме десетилетия и милиарди долари.
В сравнение с Чернобил, във Фукушима се отделят по-малко радиоактивни вещества и те се установяват до голяма степен в морето, вместо на сушата. Японското население също консумира по-малко замърсени храни.
Сред около 170 спасителни работници, които са били изложени на много висока радиация, се очакват два до три допълнителни случая на рак. Други фактори като стрес, сърдечни проблеми и други заболявания са възникнали в резултат на евакуацията. Общият риск от рак в Япония е 35%.