Учени разкриха, че Луната има кометоподобна опашка

Най-четени

Loading

Луната има кометоподобна опашка от милиони натриеви атоми, която изпраща лъчи по Земята, съобщи Фокс нюз.

Когато до лунната повърхност достигне слънчев вятър, ултравиолетови фотони и метеорити, се освобождават атоми, които оформят „дълга кометоподобна опашка“ в обратната посока на Слънцето, твърдят астрофизици от Бостънския университет, предаде БТА.

Опашката е невидима с невъоръжено око – слънчевата светлина, която се отразява от лунната повърхност е вероятно милион пъти по-ярка. Тя обаче може да бъде видяна с чувствителни камери с филтри за оранжевата светлина, излъчвана от натриевите атоми.

Наземни спектрографи са засекли натриевите атоми в разредената атмосфера на Луната още през 1998 г. Нови данни, събрани с камера на обсерваторията в Ел Леонсито разкриха подробности за формата и яркостта на явлението.

Петното е по-ярко по новолуние в точката на орбитата, която е най-близо до Земята.

Бостънският университет разполага с глобална мрежа от подобни камери, които са се оказали идеални за изследване на натриевото лунно петно, или натриевата опашка на Луната, защото работят постоянно, каза съавторът на изследването д-р Люк Мур.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Назначиха говорител на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов

Изпълняващият функциите главен прокурор от днес вече си има говорител. Това е бившият заместник градски прокурор на София Христо...

Вижте още