Брюксел излезе с ново предложение за минимални работни заплати в Европа. Идеята далеч не е да се въведе еднаква сума в държавите-членки, а просто да има ясни критерии за определяне на минималното заплащане на базата на средните доходи и производителността на труда.
Докладът на Европейския парламент показва, че 10% от работещите европейци живеят в бедност.
Разликата между минималното заплащане в различните държави-членки е повече от сериозна. В Люксембург например, най-ниско платените получават 2202 евро, а в България – едва 332 евро. Страната ни е с най-ниската заплата.
Каквато и да е разликата между най-високата и най-ниската минимална заплата в Евросъюза, в различните държави и покупателната способност е различна – с 800 евро например в България човек ще се чувства далеч по-комфортно от живеещ с 800 евро жител на Люксембург.
Сред предложенията за хармонизиране на критериите за минимална работна заплата, е тя да достигне между 45 и 60 процента от средната за различните страни.
Тепърва предстои официално становище на Европарламента, а после – и на Съвета. Едва, когато те съвпаднат със становището на Комисията, минималната работна заплата в Европа вече ще започне да става реалностb