С квалификация ITcard: Николова предлага на МС да приеме стратегия за киберсигурност

Най-четени

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на...

Вицепремиерът Марияна Николова предлага на МС да приеме Актуализирана Национална стратегия за киберсигурност „Киберустойчива България 2023“. Проектодокументът е публикуван на Портала за за обществени консултации на правителството.

Припомняме, че през август 2019 г. тя заяви, че може да отговаря за киберсигурността в държавата, тъй като има сертификат за базова компютърна грамотност.

„Как да не разбирам от компютри? Най-малкото, което е, всеки държавен служител трябва да има минималните нива на техническа и информационна грамотност разбира. Аз в рамките на администрацията, в която съм работила, съм преминавала през различни обучения, включително притежавам и квалификацията Itcard“, заяви Николова на отправен към нея въпрос за нивото й на базова компютърна грамотност.

След изявлението й, че може да отговаря за киберсигурността в държавата, тя се превърна в онлайн звезда в социалните мрежи.

Предложението на Николова за актуализиране на стратегията надгражда приетата през 2016 г. Национална стратегия „Киберустойчива България 2020“.

В периода на изпълнение на Стратегията от 2016 г. се отчитат четирикратно увеличаване на броя постъпили сигнали за извършени компютърни престъпления и увеличение с 45 на сто на получените сигнали за киберинциденти, като тези с висок приоритет нарастват с 29 процента, информират вносителите на проекта.

В последната година съществено влияние върху картината на застрашеност в киберпространството оказват два фактора – въздействието на пандемията COVID – 19 и нарастващите възможности на извършителите на киберзаплахи. Наблюдават се съществени промени през 2019 и 2020 г. в заплахите и рисковете за киберсигурността в национален и общоевропейски план (вкл. масирани атаки и връзка между кибератаки, хибридни заплахи и тероризъм, опити за намеса в демократични процеси и др.).

Актуализацията на Стратегията от 2016 г. се налага и с оглед ускореното развитие на процеса на цифрова трансформация, както и с оглед предложената през декември 2020 г. актуализация на европейската Стратегия за киберсигурност.

Основната цел на актуализирания документ по отношение на мрежовата и информационна сигурност (МИС) е изграждането на Национална система за киберсигурност; подобряване на защитата на комуникационните и информационни системи на ведомствата, които са стратегически обекти и на критичните информационни инфраструктури.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си в химера, да обтегне докрай...

Пореден скандал тресе „Евровизия“

Европейската комисия заяви днес, че ще иска обяснение от организаторите на 68-ото издание на песенния конкурс "Евровизия", завършил в нощта на събота срещу неделя...

Вижте още