Кошмарите: защо ги сънуваме?

Най-четени

Loading

Несъмнено всеки от нас е сънувал кошмари през живота си. Някои от лошите сънища, които ни сполетяват, биват забравени скоро след като сме ги преживели. Има обаче и случаи, когато кошмарите са толкова тежки, че ги помним цял живот.

Live Science обаче твърди, че кошмарите могат да бъдат дори полезни за нас. Въпросният материал разкрива, че кошмарите не са нищо повече от израз на нашите собствени вътрешни страхове.

Според направени проучвания, противно на общоприетото вярване, сънищата от подобен тип могат да ни помогнат да се справим със стреса. Нашите мозъци възприемат кошмарите като нещо съвсем реално, което ни се случва, но което при събуждане остава единствено спомен.

Или иначе казано, кошмарите са добра подготовка за ситуации, които могат да ни се случат и в реалния живот. А когато това стане, ние ще бъдем подготвени, тъй като вече сме ги преживели под формата на кошмари.

Психологът от Харвард Диърдри Барет твърдо вярва, че нашето еволюционно развитие би елиминирало кошмарите като феномен, ако те бяха вредни за нас. Той споделя мнение, че кошмарите насочват нашето внимание към определени важни въпроси, за които нашият мозък трябва да ни даде отговор.

“По всяка вероятност лошите сънища са възникнали в процеса на еволюцията, за да ни помогнат да задържим вниманието си върху потенциални опасности. Дори ако върнем времето към предците си, подобни опасности биха могли да бъдат нападение от диво животно или вражеско племе.”

 

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още