Данни от тракера: Скатов се е движил 10 минути след падането

Най-четени

Loading

Атанас Скатов се е движил 10 минути след падането си, при което загина на слизане от К2, става ясно от данните на тракера му, предава „24 часа“.

Според очевидци той се е хлъзнал заради скъсано въже на връщане от Лагер 3 към базовия. Според други обаче се е изпуснал от него, а въжето е било цяло. По данни на тракера, който е бил прикрепен към него, денивелацията е около 200 метра. Около 10 минути той се е движил след падането, показват още данните от проследяващото устройство.

Спешно е бил вдигнат хеликоптер от Пакистан, който го открива в лавина и го транспортира обратно в град Скарду. Във вертолета е бил и шерпът, с когото се е катерил, но се е върнал в базовия лагер, както и годеницата на Скатов.

Инцидентът е станал в 6,21 часа сутринта пакистанско време. Падането е приключило близо час по-късно, в 7,26 ч според данните от тракера на алпиниста. Т.е. на проследяващото устройство се вижда дълга линия с продължителност около час, преди да се отчете промяна в надморската височина, и после 10 минути по-късно се отчита друго географско положение. Това според алпинисти означава, че след падането е бил в състояние да се движи и се е преместил.

В четвъртък около 18,30 ч Скатов благополучно стига до Лагер 3, който се намира на 7300 метра надморска височина под върха. Там е бил открит сериозен проблем с палатките, които са недостатъчни като брой за цялата група. Това е попречило на почивката на алпинистите. В 10 часа сутринта в петък прогнозата е била за вятър от 60 км/ч, като на моменти ще достига 100 км/ч. Това прави катеренето невъзможно.

Заради страшната прогноза е било взето решение да се атакува през нощта, като основната група тръгва около 23 ч местно време. От този момент няма никаква връзка с алпинистите.

Данните от проследяващото устройство, което показва последните му движения
Данните от проследяващото устройство, което показва последните му движения
Рано сутринта е било взето решението да се спре с изкачването заради влошаване на времето. Всички са се събрали в Лагер 3. Тогава са били в добро здраве и тръгват към базовия лагер.
К2 бе изкачен за първи път през зимата тази година. На 16 януари 10 непалци начело с легендата Нимал Пурджа го покориха заедно, за да няма първи. Тогава и Скатов тръгна към К2, но се отказа, след като стигна до Лагер 2, защото не се чувстваше добре. Малко след пристигането си в базовия лагер българинът изкара една доста сложна инфекция на стомаха, заради която бе на антибиотици.

Точно заради това той не е тръгнал първия път и изпусна единствения дълъг прозорец за изкачването на върха през януари, когато непалците стигнаха до него.

Мнозина от експедицията на Скатов се отказаха доста преди него точно заради различни заболявания.

Първият инцидент по време на експецидията бе лавина от камъни, която рани тежко един от шерпите. Той бе прибран от хеликоптер заедно с тялото на Сержи Миньоле, испанецът, който стана първата жертва този сезон.

Още в четвъртък голяма група алпинисти се отказа от атака. Това са Матиа Конте, Магдалена Гошковска и нейният фотограф Освалдо Родриго Перейра, Джон Кедровски, Петър Монма, Печумбе Шерпа и Пемба Шерпа.

В петък към върха обаче тръгнаха Джон Снори и бащата и син Мохамед и Али Садпара. Малко преди инцидента със Скатов те минаха през Гърлото на бутилката и продължиха към върха. След това връзката с тях изчезва.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Цонев: Илхан Кючюк дължи евродепутатството си на Пеевски, защото Доган не го искаше

Илхан Кючюк дължи евродепутатството си на Пеевски, защото Доган не го искаше, заяви в предаването "На фокус" по Нова...

Вижте още