България очаква да получи над 18 млн. дози ваксини от седем производители до края на годината, съобщиха от Министерството на здравеопазването. През февруари българите ще могат да си избират от коя ваксина да вземат, обяви проф.Костадин Ангелов.
След многобройни въпроси през последните дни и сравнения с други държави в медиите, на сайта на ведомството се появи и информация от коя компания какви количества ще се получат. Уточнява се, че посочените количества са индикативни и е възможно да настъпят промени в зависимост от производствения капацитет на всяка компания.
До момента разрешение за употреба в ЕС имат ваксините на BioNTech, Moderna и Astra Zeneca/Oxford, но България очаквай най-много дози от препарата на Sanofi – 4.65 млн. Следва ваксината на Аstra Zeneca/Oxford с почти 4.52 млн.
От изброените за три вече има одобрение, проблемът е с френската Sanofi, която засега дава само ориентировъчни срокове кога ще публикува данни от тестовете и те са в края на 2021 г. В българската схема за този продукт е записано, че доставки може да започнат след втора фаза от тестването, пише „Дневник“.
Друг проблем се очерта в петък (29 януари) с ваксината на Аstra Zeneca, защото лекарственият регулатор на ЕС заяви, че я смята за ефективна във възрастовата група 18-55 години, но над тази възраст няма убедителни свидетелства колко е ефективна. Часове преди това регулаторът в Германия препоръча тя да се дава на хора до 64 години. Компанията може да предостави допълнителна информация, която да промени позицията на регулаторите, но изглежда правителствата, включително това на България, ще трябва да пренапишат плановете си за най-възрастните – и най-застрашени от коронавируса – граждани, подлежащи на ваксиниране.
AstraZeneca наскоро обаче уведоми Европейския съюз, че ще намали с 60% броя на дозите ваксина срещу коронавируса, които може да достави в първото тримесечие. Това доведе до напрежение между Европейската комисия (ЕК) и „АстраЗенека“, като ЕК настоя компанията да запълни дефицита.
Pfizer и Moderna също имат проблеми с капацитета и няма да спазят графика в края на януари и началото на февруари, а може би през март.
Близо 3.9 млн. дози ще дойдат от ваксината на BioNTec, която вече се поставя в България. От продукта на Janssen се очакват 2 млн. дози, от този на Novavax 1.55 млн., от Curevax 1 млн. и от вече поставяната от Moderna – половин милион.
Novavax очаква до месеците май или юни да достигне капацитет от до 150 милиона дози месечно глобално, съобщи в петък пред „Ройтерс“ изпълнителният директор Станли Ерк. Предварителните данни за ефективност от 89% на този продукт и новината, че до няколко седмици ще приключи клиничните тестове повишиха с 65% цената на акциите на компанията.
В четвъртък изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов съобщи, че до юни включително при положение, че пет от компаниите получат разрешение за употреба, това ще даде възможност на България да ваксинира до 2.5 милиона души от населението.
Здравните власти твърдят, че България има няколко разчета за хода на ваксинацията до средата на годината, в зависимост от това как върви одобрението на ваксините. Ако одобрените ваксини останат три – имунизирани ще бъдат 2 млн. души, при четири ваксини – 2.4 млн., а при пет ваксини – над 2.5 млн. души.