Предлагат три варианта на изплащане на втората пенсия

Най-четени

Съдът касира избора на Ешреф Хасанов за кмет на Омуртаг

Съдът касира избора на Ешреф Хасанов Ешрефов за кмет на Община Омуртаг. Решението на Административния съд в Търговище е...

Гордана Силяновска-Давкова на премиера на Софийска опера в Скопие: Културната дипломация е по-силна от традиционната

Новата президентка на РС Македония Гордана Силяновска-Давкова бе сред специалните гости на премиерата на Софийската опера и балет в...

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Три варианта за изплащане на т.нар. втора пенсия, или пенсия получавана от задължителния универсален пенсионен фонд (УПФ), предлагат от Министерството на труда и социалната политика, цитирани от actualno.com. Ведомството е разработило поправки в Кодекса за социално осигуряване, които са предложени за обществено обсъждане до 9 декември 2020г.

Според поправките, хората родени след 31 декември 1959 г. ще могат да изберат три начина за получаване на втора пенсия в зависимост от натрупаната в частния им фонд сума.

За всеки от начините обаче има определени условия:

При първия вариант – Пожизнено изплащане на пенсията – изплаща се, когато размерът средствата по индивидуалната партида на осигуреното лице позволява отпускането на пожизнена пенсия за старост в месечен размер не по-малък от 15% от размера на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), който от 1 юли 2020 е 250 лв. т.е. трябва да имат достатъчно голяма натрупана сума в в частния си пенсионен фонд. Пожизнено ще могат да получават втора пенсия само онези пенсионери, които имат достатъчно голяма сума в частния си пенсионен фонд.

Ежемесечният размер на отпусканата втора пенсия трябва да бъде не по-малък от 15% от размера на минималната пенсия за стаж и възраст.

Така например, за следващата година се планира размерът за стаж и възраст да бъде – 300 лева, което означава, че месечната пенсия трябва да бъде минимум 45 лева.

Осигурените ще имат право на допълнителна пожизнена пенсия за старост при навършване на възраст за придобиване на пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Кандидат-пенсионерите ще могат да се възползват от това право и една година преди да навършат регламентираните в Кодекса за социално осигуряване години, но само при условие, че средствата по индивидуалната им партида позволяват да им се отпусне допълнителна пожизнена пенсия в не по-малък размер от минималната пенсия за стаж и възраст.

Гарантираният размер на допълнителната пожизнена пенсия за старост не може да бъде по-малък от този, изчислен на база сумата на брутния размер на преведените от Националната агенция за приходите и от Националния осигурителен институт осигурителни вноски за съответното осигурено лице.

Българите не трябва да се отказват от частните пенсионни фондове и не бива да поверяват парите си за втора пенсия на държавата. Допълнителната пожизнена пенсия за старост може да бъде с гарантиран период на изплащане. Може да включва и разсрочено изплащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст. В тези случаи срокът и размерът на разсроченото плащане, както и размерът на пожизнената пенсия, се избират от осигуреното лице.

Важно е да се знае, че ако пенсионерът избере този вариант, пенсията му не се наследява. Сумите отиват в общ пул. Така сумите на хората, които живеят по-малко време, ще отидат към тези на хората, които получават пожизнена пенсия по-дълго.

При втория вариант – Разсрочено изплащане на средствата по индивидуалната партида – изплаща се, когато средствата по индивидуалната партида на осигуреното лице са недостатъчни за отпускането на пожизнена пенсия за старост от УПФ, но надвишават трикратния размер на минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО.

Този вид пенсия ще се прилага за хора, които нямат достатъчно средства за пожизнена пенсия. Условието е да могат се пак за някакъв период да получават по 45 лева минимум при 300 лева минимална пенсия за стаж и възраст и до 300 максимум.

Гарантираният размер на разсроченото плащане е равен на този, изчислен на база сумата на брутния размер на преведените осигурителни вноски за съответното осигурено лице.

При третия вариант – Изплащане на натрупаната сума на куп по индивидуалната партида – изплаща се, когато размерът на средствата по индивидуалната партида на осигуреното лице е по-малък от трикратния размер на минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО.

Този вариант ще се прилага за хората, които имат много малко пари в задължителния универсален фонд. Те трябва да са по-малко от трикратния размер на минималната пенсия, а именно в случая – под 900 лева. При смърт на пенсионера наследниците му имат право на дължимите средства, ако избраният продукт е пожизнена пенсия с гарантиран период на изплащане. Ще се наследяват и средствата в случай, че пенсията се плаща под формата на разсрочено плащане.

Още промени:

Със законопроекта се предлага в момента на пенсиониране на осигурено лице индивидуалната му партида в универсален пенсионен фонд да се закрива. Натрупаните средства в индивидуалната му партида ще се прехвърлят в специално обособен общ фонд за изплащане на пожизнени пенсии. Това позволява да бъдат гарантирани както пожизненият характер, така и размерът на пенсионното плащане на всеки пенсионер, независимо от случаите на дългосрочно получавани пенсии или на неблагоприятни инвестиционни резултати.

Извършени са промени и в разпоредбите, уреждащи резерва на пенсионноосигурителните дружества. С тях се предвижда, че за покриване на недостига във фонда за изплащане на пожизнени пенсии, пенсионноосигурителното дружество създава резерв за гарантиране изплащането на пожизнените пенсии.

Отделно се дава правото на хората, които досега не са прехвърлили парите си от частните пенсионни фондове в НОИ, да го направят, за да могат да получават по-голяма пенсия. Това е изгодно в случаите, че имате малко натрупани средства по частната партида. В тази връзка се предлага промяна на срока, в който лицата могат да упражнят правото на избор на осигуряване.

Предвижда се лицата, които навършват възрастта за пенсиониране от 2022 г. до 2025 г. включително, да могат да упражнят правото на избор на осигуряване до 1 година преди тази възраст. Този период се увеличава плавно до 2038 г., когато осигуряването ще може да се променя не по-късно от 5 г. преди навършването на възрастта за пенсиониране.

Тази промяна вече е гласувана на първо четене и с промените в Закона за Бюджета за ДОО за следващата година. В този бюджет вече е предвидено и намаляване на коефициента на редукция на първата пенсия. Коефициентът на редукция е онзи коефициент, с който се намалява първата задължителна пенсия при получаване на втора. В момента той е около 20%. Според законодателните поправки ще падне до под 10 на сто.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Съдът касира избора на Ешреф Хасанов за кмет на Омуртаг

Съдът касира избора на Ешреф Хасанов Ешрефов за кмет на Община Омуртаг. Решението на Административния съд в Търговище е...

Гордана Силяновска-Давкова на премиера на Софийска опера в Скопие: Културната дипломация е по-силна от традиционната

Новата президентка на РС Македония Гордана Силяновска-Давкова бе сред специалните гости на премиерата на Софийската опера и балет в събота вечер на "Валкюра" от...

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с кола на службата край Аксаково,...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад Пит, като им е казвала...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа и стреля. Всички охранители реагират,...

Вижте още