Доц. Чорбанов за българската ваксина: Властта не проявява интерес към нея, напредваме с разработката й

Най-четени

Loading

Разработката на българската ваксина срещу коронавирус е в много напреднала фаза, като до една седмица ще започват изпитванията върху животни. Това каза в ефира на Радио Варна доц. Андрей Чорбанов от Института по микробиология към БАН и добави, че българските власти не проявяват интерес към нея. „Възможно е Франция или Китай да осигурят финансирането за нейното производство”, каза още имунологът.

Според него все още никой не може да каже колко продължителен ще е имунитетът, който изграждат ваксините срещу коронавируса. По думите му, до края на годината у нас може да бъдат ваксинирани малко над 2 милиона души.

Доц. Чорбанов подчерта, че имунизацията в нашата страна се е забавила и напомни, че България е на последно място по брой ваксинирани в Европейския съюз. По думите му: “Темпът на ваксинация зависи от броя ваксини и от организацията. В глобален план има недостиг на ваксини. По повод това колко ваксини са осигурени мога да кажа, че за разлика от ЕК, която е сключила базови договори с производителите, всички останали държави сключват индивидуални договори. Т.е, ако предложат по-добра цена, ще получат повече ваксини. Израел например предложи цена от 30 долара на доза, а цената, договорена от Еврокомисията, е 16 долара за доза.”

На въпрос: „Трябва ли хората, които са преболедували Ковид-19, да се ваксинират?“, Андрей Чорбанов отговори по следния начин: “Хората, които са прекарали заболяването, са изградили много по-добър имунитет, отколкото осигуряват ваксините, така че тези хора би следвало да се замислят дали искат да се ваксинират или не. Едва ли ще им стане нещо, ако решат да се ваксинират”.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Цонев: Илхан Кючюк дължи евродепутатството си на Пеевски, защото Доган не го искаше

Илхан Кючюк дължи евродепутатството си на Пеевски, защото Доган не го искаше, заяви в предаването "На фокус" по Нова...

Вижте още