Хавайският остров Кауаи се е превърнал в рай за хиляди кокошки, които са развили странни взаимоотношения с местните жители, съобщава сайтът Одити сентръл.
Дивите пернати обитатели на острова обикалят плажовете, бензиностанциите, магазините и дори летището, ровят в кофите за боклук, събират котешка храна или „просят“ почерпка от туристи. В търсене на насекоми пилетата и кокошките разравят лехи и тревни площи и понякога унижощават цели градини. Петлите започват да кукуригат още преди разсъмване.
<blockquote class=“twitter-tweet“><p lang=“en“ dir=“ltr“>“They’re absolutely everywhere”— chickens on the Hawaiian island of Kauai. <a href=“http://t.co/yyC4veQlpl“>http://t.co/yyC4veQlpl</a> <a href=“http://t.co/z4MHjImmEH“>pic.twitter.com/z4MHjImmEH</a></p>— Kenneth Chang (@kchangnyt) <a href=“https://twitter.com/kchangnyt/status/585460050568708096?ref_src=twsrc%5Etfw“>April 7, 2015</a></blockquote> <script async src=“https://platform.twitter.com/widgets.js“ charset=“utf-8″></script>
Смята се, че безпризорните пилета са се появили на острова след два опустошителни урагана през 1982 и 1992 г. Тогава стотици кокошарници са били унищожени, а птиците, разпръснати из острова, се се приспособили към живота на свобода и скоро са започнали да се размножават в местните гори и паркове.
Всъщност Кауаи е дом на диви пилета повече от хиляда години. Те са донесени на острова от полинезийски моряци. Птиците са се адаптирали успешно към средата и впоследствие са започнали да се кръстосват с привнесените домашни пилета.
Дивите пилета на острова са защитени от закона. Разграничаването им от домашните или хибридите обаче може да бъде сложно. Ето защо местните жители и туристите се опитват изобщо да не докосват тези птици, което им позволява спокойно да си „гледат живота“.