Всеки, който си постави ваксина срещу COVID-19 преди това подписва информирано съгласие. Съдържанието на този документ обаче предизвика спорове в социалните мрежи и търсене на отговор на въпросите дали ваксината взаимодейства с други лекарства и какъв би могъл да бъде ефектът.
Публикация във „Фейсбук“, споделена стотици пъти от потребители, повдига въпроса защо в информираното съгласие пише, че сме запознати с взаимодействието на ваксината с други лекарства при положение, че в кратката характеристика на продукта е посочено, че проучвания за това не са правени. Експертите обясняват, че не е и нужно да се правят за този тип ваксини, защото пътят, по който те минават в нашето тяло, е различен от пътя на другите лекарства. т.е. няма как се „докоснат“, за да си взаимодействат, съобщава БТВ.
„Става въпрос за два различни пътя на навлизане и действие на ваксината и на лекарствата. И понеже тези пътища са различни – вие тръгвате за морето през Бургас, а аз през Плевен – няма как да се срещнем“, обясни проф. Генка Петрова, преподавател във Фармацевтичен факултет на МУ.
„С оглед на конкретната ваксина, явно това е било добре обосновано, за да не се правят такива проучвания към датата на подаване на документацията“, заяви Розалина Кулаксъзова от Изпълнителна агенция по лекарствата.
Бланката на информираното съгласие е стандартна и ще важи и за останалите ваксини срещу COVID-19, за които пък може да има изрична информация за взаимодействия, обясняват здравните власти. Затова и такъв текст стои в документа.
„Най-вероятно, ако нямаше информирано съгласие, полемиката щеше да бъде в посока защо няма, нарушава ни правата, ще ни ваксинират насила. Всъщност е съвсем нормално и логично да има информирано съгласие, защото това е препоръчителна ваксина“, каза адвокат Мария Шаркова.
Подписването на информирано съгласие не отменя отговорността по веригата в случай, че заради пропуск възникне проблем.