2020 събира в себе си събития, които обикновено се случват в рамките на няколко години. Политическите дебати ще са белязани от COVID темата, заяви пред „Нова България“ социологът Евелина Славкова.
„Бъдете убедени в едно нещо – страсти ще има и те ще бъдат политизирани в контекста на пандемията. Всичко зависи от развитието ѝ. Ако продължим в следващите месеци да бъдем с онсовна тема COVID, ще видим какъв ще бъде разултата. Ще се гледа доколко правителството се е справило, доколко не се е справило. Всички грешки, които хората са виждали, ще бъдат изтъквани от опозицията. А управляващите пък ще изтъкват своите успехи в тази посока. И това не важи само за парламентарните избори, нека не забравяме, че предстоят и президентски.“
Българите в страх за здравето и портфейла си.
Хората са наистина уплашени, сочат проучванията. Страхът е нараснал с напредването на 2020.
„През април месец, през първата вълна зададохме въпрос: „Кога ще приключи коронакризата?“ 9% казаха, че не знаят. При втората вълна зададохме същия въпрос. Сега тези 9% станаха 30%. Това е огромна разлика. Давам и един друг пример имаме един въпрос, който е изключително интересен. Дали хората са били щастливи. През 2019 63% посочват, че са били щастливи. През настоящата година едва 46% посочват, че са били щастливи. Нещастните сакачат от 25% на 44% само за една година!“, заяви Славкова.
Втората вълна е променила картината на обществените нагласи. Загубата на близки и роднини, показа, че вирусът не е шега.
„Много хора се разболяха – близки и роднини. Загубихме разпознаваеми лица от екрана, политическия живот, артисти и певци. Всичко това създаде един сериозен стрес в общество. Има и друг вид страх. Така нареченият икономически страх.“
Спестяванията ни се стопиха.
„През април попитахме хората колко време могат да изкарат без доход. Тогава 23% от българското общество казват, че нямат никакви доходи, с които да преживяват дори един месец без да получава доходи. Този дял сега стига над 40%. Т.е. спестяванията са се стопили. Предстои да разберем как ще реагира обществото на ваксините. Ясно е, че е и те ще влязат като коз в политическата реторика.“
Хората забравиха протеста от страх и от липса на резултати
„Протестите бяха в един период, в който ние забравихме, че има пандемия. Беше лято хората ходиха на море, на заведения. Хората си мислеха: „А, то мина.“. Продължихме да следим протеста и в затихващата му фаза, тогава повече хора казаха, че явно правителствтото ще изкара мандата си. Но е естествено, когато нищо от поставените задачи на протеста, не се случи и неговата енергия да намалее. Събрано с втората вълна на пандемията, дава резултатът, който виждаме.“
Политическо засилване или неразбиране на електората?
Всички чакат развитието на пандемията, за да правят политическа стратегия. Формацията на Слави Трифонов е мълчалива, но засега това е верният ход.
„Електоратът на Слави е мек. Това са хора, които могат да излязат да гласуват, могат и да не излязат да гласуват. Това поставя тази политическа формация в тежка борба за изграждане на електорат. Мълчанието е позитив, защото по-скоро печели, отколкото да губи. От постове на сами Слави Трифонов в социалните мрежи, където той заявява, че верният път на България е НАТО, ясно личи, че тази формация не познава своя електорат и неговите нагласи.“, наблюдава социологът.