Лидерът на ливанската Хизбула заяви, че за последната година неговата група е удвоила броя на високоточните си ракети, предаде „Асошиейтед прес“.
В публикуваното вчера интервю за телевизия „Маядин“ Хасан Сайед Насралла заяви, че усилията на Израел да попречи на Хизбула да се сдобие с ракети са се провалили. Той подчерта, че групата може да нанесе удари навсякъде в Израел и окупираните палестински територии.
„Всяка цел, която искаме да ударим с точност в района на окупирана Палестинание, вече можем да ударим с точност,“ подчерта той.
В интервюто си в неделя Насрала заяви още, че групата му все още възнамерява да отмъсти за юлската смърт на своя боец Али Камел Мохсен Джавад, който бе убит при поредица от въздушни удари в Сирия, приписани на Израел. Той увери, че ще отмъсти още за американското убийство през януари на иранския върховен генерал Касем Солеймани, както и за товаа на Абу Махди Ал-Мухандис, проирански лидер на милицията в Ирак.
През ноември израелският външен министър Габи Ашкенази поиска от българския си колега и вицепремиер Екатерина Захариева да признае ливанската шиитска организация „Хизбула“ за терористична организация.
Това съобщи „Джерузалем пост“, след като двамата се срещнаха по време на визитата на Захариева в Израел. „Призовавам българското правителство да заеме твърда позиция спрямо „Хизбула“ и да признае всички части на „Хизбула“ за терористична организация,“ цитира го вестникът. „Само обединен фронт срещу тероризма може да даде резултати.“
Европейският съюз обозначава по този начин само военното крило на „Хизбула“, която е едновременно въоръжена група и една от най-важните партии в ливанската политика. Някои експерти твърдят, че всъщност няма строго разграничение между „политическото“ и „военното“ ѝ крило.
В ЕС обаче Германия, Нидерландия и Литва, както и напусналата съюза Великобритания, и други като Аржентина, Бахрейн, Канада и Япония, признаха цялата „Хизбула“ за терористична група. Подобна позиция поиска от правителството и чешкият парламент. Израел води кампания както на ниво Брюксел, така и във всяка от останалите европейски членки, за да последват примера.
„Джерузалем пост“ отбелязва, че България не е взела никакви мерки срещу „Хизбула“ въпреки връзката (която вижда и прокуратурата) с атентата в Бургас през 2012 г., при който загинаха петима израелци и български шофьор на автобус.