През 80-те години Тим Бърнърс-Лий се разочарова от начина, по който информацията се споделя и съхранява в Европейската организация за ядрени изследвания (CERN).
Той забеляза, че освен че се разпространява неефективно, информацията се губи в организацията, най-вече поради голямата текучество на персонала.
Техническите подробности за старите проекти понякога можеха да бъдат загубени завинаги, или в противен случай трябваше да бъдат възстановени чрез продължителни разследвания в случай на извънредна ситуация. Различните подразделения на CERN използваха софтуер, написан на различни езици за програмиране, на различни операционни системи, правейки трансфера на знания тромав и отнемащ време.
В отговор на тази досадна процедура той направи предложение през 1989 г., което ще продължи да променя света, озаглавено с някакъв слаб пост/страница: „Управление на информацията: Предложение“.
29 years ago today, Tim Berners-Lee posted the first ever web page.
This is ithttps://t.co/MSxAZ2cMZK
— Russ (@RussInCheshire) August 5, 2020
Той описва система, при която всички различни подразделения на CERN могат да публикуват своя част от експеримента и всички останали могат да имат достъп до него. Системата ще използва хипертекст, за да позволи на хората да публикуват и четат информацията на всякакъв вид компютър. Това беше началото на World Wide Web.
Постът все още е активен: „Управление на информацията: Предложение“
Превод и редакция: Нова България