Жертвите, направени за защита на хората по време на пандемията на коронавируса, не трябва да се пропиляват през празничния период, заяви шефът на Световната здравна организация в коледно послание.
Милиони правят „сърцераздирателни жертви“, като стоят далеч от любимите хора на Коледа, каза Тедрос Адханом Гебрейесус във видеоклип, публикуван в Tуитър, докато други ще имат липсващо лице на семейната маса.
Той каза, че ваксините, които сега започват да се въвеждат в страни по света, започват да предлагат изход от кризата, обхванала планетата тази година.
„Когато 2020 г. изтича, пандемия от исторически размери пречи на много от нас да празнуват по начина, по който бихме искали“, каза Тедрос. „Вместо това днес стотици милиони хора правят големи, сърцераздирателни жертви, като стоят настрана, за да останат в безопасност. Но по този начин те дават най-ценните дарове: даровете на живота и здравето.“
Новият коронавирус уби до момента най-малко 1,7 милиона души от избухването на епидемията в Китай през декември миналата година. Регистрирани са почти 78,7 милиона случая на зараза, сочат данните от официални източници, събрани от Франс прес.
„По целия свят, през тези най-трудни години, сме виждали отново и отново жертвите на толкова много хора за защита и съхраняване на живота“, каза Тедрос. „Не трябва да пропиляваме техните жертви, нито онези, направени от толкова много семейства, които през този празничен сезон ще седят на семейни маси, от които отсъстват лицата на близки.“
„Въпреки толкова много загуби, ние изградихме толкова много надежда. Ваксините предлагат на света изход от тази трагедия. Но ще отнеме време, за да бъде ваксиниран целият свят.“
Според общия преглед на СЗО за различните кандидат-ваксини, 61 са участвали в изпитвания при хора, 16 от които са достигнали до масовия тест на последния етап. Още 172 кандидат-ваксини се разработват в лаборатории с оглед евентуално тестване при хора.
Тедрос каза: „Трябва да продължим да се утешаваме от факта, че като се грижим за другите, чрез актове на солидарност и безопасност, можем да споделим най-големия от всички дарове: дара на живота“.