Ози се оттегля: Най-смелият фронтмен на рока се готви за последен концерт

Най-четени

Loading

Ози Озбърн някак си е преминал през десетилетия на пиене, наркотици и разврат – да не говорим за затвора, животозастрашаващите инциденти и болестта на Паркинсон. Но сега той се готви да излезе пред най-верни си фенове за един последен път.

Black Sabbath оставиха незаличим отпечатък в музиката, като изковаха звука, който стана известен като хеви метъл – и на всичкото отгоре Ози практически измисли образа на дивата рок звезда.

Пиейки, смъркайки и правейки секс по целия свят в полусъзнателно замаяност през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век, той си осигури място в залата на рокендрола, като отхапваше главите на някои нищо неподозиращи същества по пътя.

След това, през 2000-те, той и семейството му бяха катапултирани към нова форма на слава, когато неволно станаха пионери в риалити телевизията, докато камерите заснеха мръсната (но изпълнена с обич) дисфункция на домашния им живот.

„Принцът на мрака“ е заплашвал да се пенсионира и преди, но със здравословни проблеми, които се отразяват все повече, прощалният концерт в събота наистина изглежда като неговата последна песен.

76-годишната легенда ще се събере отново с оригиналните си колеги от Sabbath, за да оглави целодневно шоу с участието на групи, на които е повлиял през годините – включително Metallica, Slayer и членове на Guns N’ Roses и Rage Against the Machine. Не несправедливо е описан като най-великият хеви метъл състав досега.

Озаглавено „Обратно към началото“, шоуто във Вила Парк в Бирмингам наистина ще върне групата към корените им.

Футболният стадион е на един хвърлей камък от дома, в който Ози е живял като дете в предградието Астън. В дните на мачовете младият Ози и приятелите му са взимали от посетителите на мача половин шилинг, за да „пазят“ колите им. Самият той се е шегувал, че първата му работа в музикалната индустрия е била като тунер за клаксони на автомобили във фабрика в района, преди да започне работа в кланица, което му е позволявало да си прави шеги в кръчмите, като слага кравешки очи в халбите на хората.

Но той искал да избяга от досадния труд на обикновена работа, затова пуснал реклама за търсене на членове за банда в магазин за плочи. Това в крайна сметка го довело до създаването на Black Sabbath със съученика си и китарист Тони Айоми, басиста и текстописец Гийзър Бътлър и барабаниста Бил Уорд.

Други групи са създавали звук, подобен на хеви метъла, но Sabbath наистина са задали шаблона с комбинацията си от мощни ритми, дълбоки рок рифове и образи на фантазия и ужас.

„Те започнаха от абсолютно нищо, за да бъдат световни суперзвезди“, казва 47-годишният фен Джо Портър от Бирмингам, докато се възхищава на стенописите на групата, нарисувани в града преди концерта. „Ако гледате ранните им концерти, те имат основно оборудване – един озвучителен апарат, един малък барабанен комплект, бас и китара и това е всичко. Звукът, който можеха да издадат от тези четири инструмента, беше сякаш на сцената имаше 20 души. А Ози е като луд на сцената, но всъщност е просто нормален човек.“

Привлекателността им преминава през поколенията, съдейки по публиката на „Ози Озбърн: Герой на работната класа“ – нова изложба в музея и художествената галерия в Бирмингам.

„Те са започнали да творят в годината, в която се е родила майка ми, през 68-ма“, казва 21-годишният Байрън Хауърд-Мааридж. „Аз съм голям фен на метъла, така че фактът, че основателите се връщат там, откъдето всичко е започнало, е наистина вълнуващ.“

Друг фен, Райли Бересфорд, на 25 години, от Нотингам, е наследил копие от сингъла на Sabbath от 1970 г. Paranoid като семейна реликва от баба си.

„Тя си е купила Paranoid на седем инчов винил и след това го предаде на майка ми, а сега се предава и на мен. Предава се през семейството. Правили са хеви метъл, нали? Очевидно музиката е страхотна, но фактът, че Ози е като див само я прави още по-силна. Няма никой друг като него, наистина, нали?“

„Мисля, че причината хората да обичат Ози е, че той все още е много автентичен“, казва Тоби Уотли, директор на колекциите в музеите в Бирмингам.

„Той се вижда като момче от работническата класа от Астън. Всъщност не се е променил. Това, което виждаш, е това, което получаваш. Няма го преминаването през холивудски обектив, нито бляскавото представяно по някакъв начин. Хората наистина обичат това и го уважават. Това е нещо, с което Бирмингам наистина може да се гордее.“

Изложбата представя артефакти, предоставени назаем от Ози и съпругата му Шарън, включително златни дискове и награди, сред които трите му награди „Грами“ и два трофея за Залата на славата на рокендрола (единият за това, че е въведен със Sabbath, а другият като солов изпълнител).

Те отразяват музикалния му успех, докато снимки и видеоклипове с него на сцената дават малък поглед към по-дивата му страна.

„Никога не знаеш какво ще се случи в следващия момент, хората харесват това“, добавя г-н Уотли. „Той не е човек, който се опитва да се придържа към правилата. Той ще го направи по свой собствен начин, в свой собствен стил. Мисля, че това е голяма част от привлекателността му.“

Някои от неговите лудории са станали легендарни.

Най-известната е отхапването на главата на жив прилеп, докато е на сцената в Айова през 1982 г. Той е катапултирал сурово месо в публиката по време на турне, което е накарало феновете да хвърлят неща на сцената в замяна.

Ози твърди, че е помислил, че прилепът е фалшив, преди да отхапе, но не се е опитвал да използва същото извинение за двата гълъба, чиито глави е отхапал по време на среща на звукозаписна компания предходната година.

Другите му подвизи включват арест за уриниране върху тексаския военен паметник Аламо, докато е носил една от роклите на Шарън; изгонване от концентрационния лагер Дахау за пиянство и нарушаване на обществения ред по време на посещение по време на турне в Германия; атака към барабаниста на Black Sabbath, докато е бил под въздействието на наркотици; припадък и събуждане в центъра на 12-лентова магистрала; и избиване на обитателите на кокошарника му с пистолет, меч и бензин, докато е носил халат и чифт гумени ботуши.

Всичко това допринася за легендата за Ози, но в действителност по-голямата част от поведението му не е било много привлекателно или бляскаво. Той е бил развалина, а пиенето и наркотиците му придават личност на Джекил и Хайд.

През 1989 г. той се събужда в затвора, за да му кажат, че е арестуван по подозрение за опит за убийство, тъй като е започнал да души Шарън. Озбърн не може да си спомни нищо за това. Тя оттегли обвиненията.

През 2003 г., вече уж спрял да пие, той си счупи врата, след като падна от ATV, а същата година му беше поставена диагноза Паркинсон. През 2019 г. той получи травма на гръбначния стълб при падане.

Феновете чакат да видят в какво състояние ще се качи на сцената днес.

Когато беше въведен в Залата на славата на рокендрола като солов изпълнител миналата година, той трябваше да седи на голям черен трон – подходящо украсен с черепи и гигантски прилеп. Същият трон се появи на снимки от репетиции за концерта този уикенд в Бирмингам.

Тялото му е преживяло повече малтретиране от почти всеки друг на планетата – но възрастта и медицинските реалности го настигат.

Шарън каза, че концертът определено ще бъде последното му шоу.

Той и феновете му вероятно ще бъдат принудени да приемат, че това е така, въпреки че в миналото му е било невъзможно да стои дълго време извън светлината на прожекторите.

„Знаете ли кога ще се пенсионирам?“ каза той в документален филм от 2020 г. „Когато мога да ги чуя как заковават капак на кутията ми. И тогава ще направя бис.“

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Тръмп подписа „Големия красив закон“

Американският президент Доналд Тръмп подписа знаковия за управлението му законопроект за данъците и държавните разходи. Утвърждаването на нормативния акт...

Вижте още