Няма опасност, като дойдат осемте F-16, да не могат да бъдат обслужвани и да летят. Това увери пред журналисти министърът на отбраната Атанас Запрянов.
И по двата договора за доставка на самолетите F-16 Block 70 има предвиден логистичен пакет. Те са еднакви и включват резервни части, наземно оборудване за техническо обслужване – по първия договор за всички самолети, в рамките на 200 часа експлоатация, и 2-3-годишна поддръжка с присъствие на технически състав от САЩ.
По отношение на препоръката за интегриран логистичен пакет за целия ѝ жизнен цикъл на самолетите извън тези две-три години, първите двеста часа нальот на всеки самолет, ние в момента работим интензивно в преговори на правителството на САЩ и такъв договор ще бъде сключен, увери Запрянов.
Министърът каза също, че част от обектите за съхранение и поддръжка на самолетите F-16 Block 70 на Трета авиобаза „Граф Игнатиево“, са със забавяне в изграждането. „Има обекти, които са част от обслужващата инфраструктура за самолетите. Имаме вече оборудването, което е доставено. Трябва да се завършат обектите, за да бъде инсталирано“, заяви Атанас Запрянов.
При възникването на технически проблеми със самолетите, те ще бъдат отстранявани, увери министърът. „Към края на тази година се надявам и наземното оборудване да бъде изцяло монтирано, да бъде в състояние да осигурява обслужването на самолетите, ще пристигнат и пълният пакет резервни част за първите 200 часа“, каза той. „Сега паралелно приемаме самолетите, паралелно приемаме част от резервните части и ускоряваме строителството на онези обекти от обслужващата сфера, които трябва да направим до края на годината“, заяви министърът.
Атанас Запрянов заяви, че държавата няма амбиция изтребителите F-16 Block 70 да започне да носят бойни дежурства веднага след приемането им. Това ще продължи да се случва със самолетите МиГ – 29: „Ще продължим да носим бойни дежурства с МиГ-29 тази година. Надяваме се от средата на другата година, както от командването на ВВС смята, пилотите да имат достатъчно нальот на пилотите, които да могат да носят частично бойно дежурство. Пълна оперативна готовност очакваме да имаме в края на 2027 г., началото на 2028 г.“
Към този момент страната има петима обучени пилоти, които могат да управляват новия изтребител. Трима предстои да се завърнат от САЩ. „По първия договор трябва да се обучат 14 пилоти, а по втория договор – 16 пилоти. Общото за 16 самолета трябва да имаме по двама обучени пилоти“, обясни Запрянов.
Министерството на отбрана настоява пилотите да бъдат обучени именно в САЩ.